Стартира европейска мисия за имитиране на слънчево затъмнение

Европейска мисия стартира от Индия, целяща да хване рядък поглед към мистериозната атмосфера на Слънцето, като имитира слънчево затъмнение, използвайки два спътника, летящи с точност до милиметър, предаде АФП.

Мисията Proba-3 на Европейската космическа агенция изстреля индийска ракета от стартова площадка на остров Шрихарикота около 16:04 ч. (местно време), показа онлайн предаване.

Отделянето на третата степен на ракетата беше посрещнато с аплодисменти в контрола на мисията, според предаването на ESA.

Индийската организация за космически изследвания написа в X, че ракетата PSLV-C59 "успешно се е издигнала в небето", приветствайки "момента на гордост" за космическите усилия на Индия.

Целта на мисията е да разбере повече за слънчевата корона, най-външната част от неговата атмосфера, която не се вижда на Земята, освен по време на пълно слънчево затъмнение, когато Луната блокира светлината.

Космическият кораб с тегло половин тон, който скоро ще навлезе в орбитата на Земята, съдържа два спътника, които ще се отделят един от друг в началото на следващата година.

След това те ще се подредят на около 150 метра един от друг, така че единият да хвърля сянката си върху другия.

В тандем и без насочване от земята, захранваните от слънчева енергия сателити ще се впуснат в изключително елиптична 19-часова орбита, завъртайки се към Слънцето на около 60 000 километра от Земята.

Един сателит има 1,4-метров щит, който ще играе ролята на Луната при блокиране на слънчевата светлина.

След това другият спътник ще може да наблюдава и измерва слънчевата корона от сянката.

"Докато пълните затъмнения на Земята продължават само минути и се случват само около 60 пъти на век, се надяваме, че Proba-3 ще успее да осигури 10 до 12 часа наблюдения на седмица в продължение на две години", каза ESA.

За да постигнат това постижение, двата спътника ще трябва да летят във формация на ниво на прецизност, невиждано досега в подобна мисия, според ESA.

„Стремим се към точност от порядъка на милиметър“, каза ръководителят на проекта Proba-3 на ESA Деймиън Галано на неотдавнашна пресконференция.

Стартирането на мисията на стойност 200 милиона евро (210 милиона долара) първоначално беше планирано за 4 декември, но беше отложено с един ден поради технически проблем, каза ESA. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон