Стари съюзници и близки приятели: Стратегическото значение на България за Израел

В настоящите трудни времена България остава ключов стратегически партньор на Израел в Югоизточна Европа.

През юли 2023 г. президентът Румен Радев подчерта това, като заяви: „Между народите на двете държави съществува истинско чувство на приятелство и разбирателство, основано на дълбоки културни и исторически връзки, активно партньорство и взаимно доверие“.

България винаги последователно е подкрепяла еврейския народ. Спасяването на българските евреи по време на Втората световна война е безпрецедентен акт, който запечатва връзката между България и еврейския народ за вечни времена. По онова време български политици от целия политически спектър, депутати начело с Димитър Пешев, Българската православна църква, писатели, адвокати, лекари, художници, журналисти и много други видни общественици се застъпиха за своите съграждани евреи и се противопоставиха на плана на правителството да ги депортира. В резултат на това цялата еврейска общност в България, която живее в предвоенните граници на страната - близо 50 000 евреи - остава жива. Общо 11 343 евреи, живеещи в окупираните от България територии в Македония и Тракия, са депортирани в концлагери с участието на българските власти. След 1948 г. повечето български евреи напускат съюзената със Съветския съюз България и емигрират в Израел. По данни на Израелското централно статистическо бюро българските евреи съставляват 5% от всички нови имигранти в периода 1948-1954 г. Те създават жив мост между България и Израел, който продължава вече десетилетия и трябва да продължи още дълги години.

След зверствата на 7 октомври България демонстрира силна институционална подкрепа за Израел. Правителството осъди терористичната атака на Хамас и изрази непоколебима подкрепа за Израел. Сградата на Народното събрание беше осветена с цветовете на израелското знаме в знак на солидарност. България даде разрешение на израелски граждани да летят до Израел и да използват същите самолети за връщане без никакви ограничения и без допълнителни разходи. В Софийската централна синагога се проведе „Молитва за мир“, на която присъстваха президентът, председателят на Народното събрание и други високопоставени лица, както и лидери и представители на всички религиозни вероизповедания, членове на управляващото мнозинство и посланици.

През октомври 2023 г. Народното събрание одобри категорична декларация в подкрепа на Израел, без нито един глас против. През ноември българският премиер Николай Денков се срещна с израелския премиер Бенямин Нетаняху и президента Исак Херцог в Йерусалим, като потвърди пълната подкрепа на България за Израел и вярата в правото на Израел на самозащита. Група български депутати посетиха Кфар Аза, Сдерот и военната база Шура, за да видят отблизо последиците от клането на 7 октомври.

През следващите месеци България продължи да подкрепя Израел. Пропалестинските митинги бяха забранени от властите поради косвената им подкрепа за терористичната организация Хамас. Докато антисемитизмът в останалата част на Европа рязко нарасна след 7 октомври, проявите му в България се ограничиха до случайни изказвания на омраза в социалните мрежи. Българските университети се придържаха към разумни академични практики и предоставиха платформа за израелските гласове да бъдат чути.

На 5 април 2024 г. Съветът на ООН по правата на човека прие антиизраелска резолюция, с която осъди Израел за войната в Газа, противопостави се на правото ѝ да се защитава и поиска да ѝ бъде наложено оръжейно ембарго. България беше една от шестте държави, сред които САЩ и Германия, които гласуваха против резолюцията. Това беше категорично доказателство, че България продължава да бъде един от най-надеждните глобални партньори на Израел.

Икономически и търговски отношения

България и Израел си сътрудничат в много области, включително политика, икономика, стратегически въпроси, култура, иновации, киберсигурност, енергетика, здравеопазване и опазване на околната среда. Много израелски компании имат офиси в България.

Българо-израелските търговско-икономически отношения се основават на стабилна двустранна правна рамка, създадена през 90-те години на миналия век и подсилена от споразумения като Споразумението за икономическо сътрудничество от 2009 г., Споразумението за двустранно сътрудничество в областта на индустриалните изследвания и разработки от 2012 г. и Меморандума за разбирателство между 2012 г. Министерството на отбраната на Израел и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на България относно сътрудничеството в отбранителната индустрия. Наскоро Израел ратифицира Споразумението за сътрудничество в областта на водите, което се очаква да влезе в сила незабавно.

През последните години двустранната търговия се разрасна и диверсифицира. През 2022 г. израелският износ за България възлиза на общо 62,8 млн. долара, включително меден скрап, нетъкан текстил, инсектициди, фунгициди, хербициди, полимери, пластмасови елементи и торове. През същата година Израел е внесъл от България стоки за 320 млн. долара, включително петролни масла, пшеница, ръж, ечемик, нишесте, пластмасови елементи, леки автомобили и химически елементи. Към края на 2023 г. израелските инвестиции в България възлизат на 298,1 млн. евро по данни на Българската народна банка.

Туризъм

Туристическите традиции между България и Израел са дългогодишни. Израелците са топло посрещнати в България, а броят на израелските туристи непрекъснато нараства. Тази положителна тенденция не беше засегната от терористичната атака на Хизбула срещу израелци на 18 юли 2012 г. на летище Бургас в Сарафово. През 2022 г. над 174 000 израелски туристи са посетили България спрямо 54 342 предходната година, според израелското министерство на туризма. Директните полети между Тел Авив и София се изпълняват от шест компании, вариращи според сезона. Израелците са привлечени от естествената красота на България, богатата история, топлото гостоприемство и кухнята. Популярни дестинации за израелските туристи са София, Несебър, Варна, Банско, Самоков, Боровец и Пловдив. В същото време Израел е предпочитана дестинация за поклонници от България, която е страна с преобладаващо християнско население.

През януари 2023 г. министрите на туризма на България и Израел, съответно Илин Димитров и Хаим Кац, подписаха в София споразумение за засилване на сътрудничеството в специфични сектори на туризма, като спа и уелнес, приключенски, културно-исторически и религиозен туризъм.

Защо силните връзки с България са важни

България е важен съюзник за Израел на Балканите, особено след влошаването на израелско-турските отношения заради продължаващата война в Газа. През 2023 г. България и Турция отбелязаха 100-годишнината на дипломатическите си отношения. Имат добросъседски отношения и са съюзници в НАТО. Турция е най-големият търговски партньор на България извън ЕС, като търговията между двете страни надхвърля 7 милиарда евро през 2022 г. Двустранният туризъм също е важен. България подкрепя кандидатурата на Турция за членство в ЕС и често е наричана „портата на Турция към Европа“.

Когато възникнат регионални и глобални предизвикателства, България и Турция търсят взаимно подкрепа. След като Русия спря доставките на газ за страните от ЕС през Украйна, двете страни си сътрудничиха, за да гарантират енергийната сигурност на Югоизточна Европа, като Турция играе решаваща роля благодарение на своите терминали за втечнен газ. България е в средата на няколко енергийни коридора на ЕС и разполага със собствена обширна мрежа от газопроводи. Това позиционира България като важна транзитна страна за потенциални тръбопроводи, които биха могли да транспортират неруски газ до Източна, както и до Централна Европа, което помага на Европа да намали зависимостта си от Русия.

На 2 май турското министерство на търговията обяви, че замразява цялата търговия с Израел поради войната и хуманитарната криза в Газа. (Търговският оборот между Израел и Турция възлиза на над 7 милиарда долара през 2023 г.) За да заобиколят тези ограничения и да поддържат потока от турски стоки към Израел, вносителите обмислят маршрути през европейски страни като България и Румъния.

България, съучредител на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС), е активна в усилията за развитие и регионално сътрудничество. Инициирана от Турция, ОЧИС се превърна в значима международна организация, която работи за подобряване на регионалната икономическа интеграция. България цени икономическото сътрудничество на ОЧИС и го вижда като жизненоважно за регионалното развитие със значителен търговски и енергиен потенциал на два континента.

Откакто България и Румъния се присъединиха към ЕС през 2007 г., обхватът на ОЧИС се разшири, включвайки държави-членки на ЕС, стратегически партньори, страни кандидатки и страни партньори. Сред основните приоритети са енергийната и транспортната инфраструктура, сигурността и приемането на европейските демократични норми.

България подкрепя различни стратегически проекти, включително големи тръбопроводи и транспортни връзки, за засилване на регионалното сътрудничество. В цялост ОЧИС се доказа като успешна рамка за регионално сътрудничество. България остава посветена на насърчаването на синергията между ОЧИС и ЕС и допринася за просперитета и стабилността на региона.

Предвид тези фактори, България би могла да послужи като катализатор за насърчаване на по-тесни връзки между Израел и страните-членки на ОЧИС. Тя може да служи и като посредник между Израел и Турция, когато тези държави са готови за сближаване. Освен това България може да служи като врата към Израел за други балкански страни, което ще им позволи да заместят значението на Турция в набор от сектори и да заздравят връзките си с Израел. | БГНЕС

-----------

Проф. Ефрат Авив е старши изследовател в Центъра BESA и доцент в Департамента по история и в Университета Бар-Илан.

Д-р Петър Стоилов е научен сътрудник в Университетския център за регионални изследвания и анализи към СУ „Св. Климент Охридски”.

Последвайте ни и в google news бутон