Унгарските студенти, които искаха да демонстрират солидарност със сръбските студенти в Нови Сад, бяха изгонени от сръбската гранична полиция, предаде БГНЕС.
Студентите от Будапеща не бяха допуснати да преминат унгарско-сърбската граница. Унгарските младежи пътуваха с кола, микробус и автобус. От тридесетте студенти единадесет успяха да преминат границата и да стигнат до Нови Сад. Всички, които преди това бяха в Сърбия, бяха върнати обратно след тричасово чакане на границата. „Всички получихме документ, в който се посочва, че представляваме заплаха за националната сигурност на сръбската държава“, каза Анна Хорват от студентския съюз (Hasz) пред 24.hu. Конфискувани бяха радиостанции, стикери и значки, а две студентки бяха съблечени до бельо, уточнява унгарското издание.
Вчера в Нови Сад се проведе мащабна демонстрация в памет на загиналите при срутването на козирката на гарата в града точно преди година. При инцидента загинаха 16 души.
Над сто хиляди души от цяла Сърбия се събраха пред гарата в памет на жертвите.
Диана Хърка, майката на Стефан, една от жертвите на 1 ноември 2024 г., започна гладна стачка. I БГНЕС