Социалдемократическата партия в Румъния обяви, че напуска управляващата коалиция, с което отслабва позициите на кабинета на либералния премиер Илие Боложан, останал без парламентарно мнозинство.
„От този момент нататък министър-председателят вече не разполага с подкрепата на парламентарно мнозинство, което означава, че няма демократична легитимност да изпълнява функциите на ръководител на румънското правителство“, се посочва в изявление на партията, цитирано от АФП.
Социалдемократическата партия, която е най-голямата политическа сила в парламента, се присъедини към проевропейската коалиция през юни 2025 г. след месеци на политическа нестабилност, белязани от засилване на крайната десница и анулиране на президентските избори на фона на твърдения за руска намеса.
Оттогава правителството на Боложан предприе редица непопулярни мерки, включително увеличаване на данъците, с цел справяне с най-големия бюджетен дефицит в Европейския съюз. Това предизвика недоволство сред социалдемократите, чийто електорат постепенно се пренасочва към крайнодесни формации.
Партията посочи, че остава отворена за участие в „ново проевропейско правителство“ и би подкрепила друг министър-председател, независимо дали става дума за политик или технократ. | БГНЕС