Служители на МВФ ще пътуват до Русия за оценка на икономиката

Международният валутен фонд (МВФ) ще изпрати свои служители в Москва следващата седмица, за да направят преглед на руската икономика, съобщи „Гардиън“.

Това се случва за първи път, откакто руските войски нахлуха в Украйна през февруари 2022 г.

Служители на МВФ ще публикуват оценка на руската икономика и ще дадат препоръки за това как Кремъл може да подобри управлението на икономиката си и да се справи с проблеми като климатичната криза.

МВФ заяви, че извършването на преглед по член IV на страна членка е „взаимно задължение“ и процесът е спрян само поради нестабилността на икономическите данни.

На 13 септември 9 европейски държави протестираха срещу плановете на МВФ, заявявайки, че възобновяването на диалога с държава, която е нахлула в друга, ще навреди на репутацията на международната организация.

След началото на войната в Украйна МВФ прекрати годишните си консултации с Русия.

„Бихме искали да изразим силното си недоволство от тези планове на МВФ“, заявиха финансовите министри на Литва, Латвия, Естония, Финландия, Швеция, Исландия, Дания, Норвегия и Полша в писмо до управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева

Тим Аш, анализатор за Русия в мозъчния тръст Chatham House, заяви в блог пост:

„Ясно е, че макар прегледите по член IV да са свързани с наблюдение, те също така са свързани с предоставяне на политически съвети на държавите за това къде грешат и с опити за предоставяне на съвети как да подобрят икономическите си резултати“.

„Следователно, пътувайки до Москва, служителите на МВФ неизбежно ще помагат на Русия да подобри икономиката си и по този начин ще се оставят да бъдат обвинени, че помагат на Русия в провеждането на войната срещу Украйна“, добави Аш.

По последни данни на Федералната държавна статистическа служба в Москва икономиката на Русия е нараснала с 4% на годишна база през второто тримесечие.

Голяма част от ръста обаче е в производствения сектор, където фабричната продукция все повече се посвещава на военните усилия на страната.

Смята се, че потребителските разходи са намалели с до 10%, но няма достатъчно надеждни данни, за да се направи оценка. Търговията на Русия с много страни също е прикрита, за да се избегнат санкциите, което възпрепятства усилията да се оцени колко чуждестранни приходи е натрупала Москва.

Робин Брукс, старши научен сътрудник в института „Брукингс“ във Вашингтон, заяви:

„Основно изискване за членство в МВФ е прозрачността на данните, на което Русия вече не отговаря в редица аспекти. Русия спря да публикува много данни и има въпроси дали данните, които продължава да публикува, са точни.“

В анализ на икономисти от „Блумбърг“ се казва, че макар държавните субсидии да са смекчили въздействието на националните предприятия срещу санкциите, наложени от САЩ и ЕС, а по-високите обезщетения да са подкрепили разходите на домакинствата, растежът вероятно ще се забави през останалата част от годината. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон