Служебното правителство ще определи размера на минималната работна заплата за страната на редовното си заседание в сряда, предаде БГНЕС.
Очаква се новият размер на минималната работна заплата от догодина да е 1077 лева. Това е ръст с 15,4% в сравнение на сегашната от 933 лева. При обсъждането в Националния тристранен съвет бизнес и синдикати не постигнаха съгласие по предложението на държавата за новата минимална заплата.
КНСБ и КТ „Подкрепа“ подкрепиха проекта, с който се увеличава МРЗ на 1077 лв., с аргумента, че не може един работещ да мизерства за сметка на заплащането на труда, който полага при пълен работен ден. От КТ „Подкрепа“ обявиха, че ще продължат диалога с държавните институции по отношение на това да се намери най-правилният път МРЗ да стане равна на жизнения минимум и същата да бъде необлагаема, защото това допълнително „изяжда“ пари, тъй като 1077 лв. МРЗ от догодина, всъщност, правят 836 лв. нетна заплата.
Очаквано работодателите не подкрепиха проекта на решение за увеличение на МРЗ. От Съюза за стопанска инициатива (ССИ) изразиха становище, че направеното предложение крие икономически и социални рискове.
Днес предстои служебните министри да одобрят и допълнителни разходи по бюджетите на Министерския съвет за 2024 г., Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Министерството на иновациите и растежа, Министерството на здравеопазването, Министерството на икономиката и индустрията.
Служебното правителство ще приеме решение за откриване на Духовно училище – София. Предстои и одобряване на Списък с приоритизирани искания за 2024 г. за получаване на подкрепа по Инструмента на Европейския съюз за техническа подкрепа в България.
Ще бъде приет доклад за одобряване на финансиране в размер 14 701 630 лв. за инфраструктурни проекти на общини за 2024 г.
Министрите ще решат и за определяне наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки за изграждане на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във Военно формирование 28000 – Граф Игнатиево. | БГНЕС