Сирийските бежанци в Турция празнуват падането на Асад

Празненства в Истанбул, Адана, Газиантеп и Шанлъурфа.

"Това е най-щастливият ден в живота ми“, казва Салим. Подобно на хиляди сирийци, събрали се на площада в истанбулския квартал Фатих, този рецепционист в хотел и приятелите му празнуват падането на режима на сирийския президент Башар Асад, което стана рано сутринта на 8 декември.

Сирийците в Истанбул се събраха на площада след следобедната молитва. Някои участваха в шествие, а други пяха за победата. Много сирийски бунтовнически знамена се развяваха над тълпата, в атмосфера на всеобщо ликуване, „сякаш сме спечелили финал“, каза един от участниците. Подобни празненства се проведоха и в други големи градове като Адана, Газиантеп и Шанлъурфа.

Всички те се радваха на края на управлението на Башар Асад, което беше причината да напуснат Сирия и да потърсят спасение в Турция, някои от тях преди повече от десет години. „Където и да си, ние ще дойдем и ще те вземем“, скандират те по адрес на сваления диктатор, кацнал върху внушителната статуя на султана и неговия кон в средата на площада. „Той извърши толкова много кланета“, казва 18-годишният Осман. „Чаках този момент от години. Толкова съм щастлив. Момчето е напуснало страната си преди единадесет години и оттогава не е виждало баща си, който остава в Сирия.

Подобно на много от трите милиона сирийски изгнаници в Турция, Осман работи. Той прави кресла. Планира да се върне в страната си догодина и безкрайно благодари на бунтовниците, че са „свалили Башар Асад“. Въпреки това младият мъж е наясно с това, което го очаква вкъщи. „В квартала, от който идвам, няма къщи, нищо. Но ние ще възстановим всичко“, казва той с ентусиазъм.

Зад него един мъж държи портрет на Абдул Басет ал-Сарут, футболист и една от водещите фигури в бунта срещу сирийския диктатор, който бе убит през 2019 г.  Има и няколко палестински и турски знамена сред многобройните знамена на бунтовниците и дори портрет на Реджеп Тайип Ердоган. „Много обичам Турция, тя ми е дала всичко, училище, къща“, казва с благодарност Осман.

Някои от тях говорят за завръщане в страната през следващите дни. Кенан, от своя страна, предпочита да остане предпазлив. „Тук съм, за да отпразнувам победата на нашата революция, но ще изчакам избори и законно правителство, преди да се върна“, обяснява той. Той има пълно доверие на бунтовниците, „защото те са единствените, които се бориха срещу Башар Асад“, и дори сравнява движението с „Френската революция“. Около него и в социалните мрежи валят послания за победа. „Ще има работа за вършене, но днес се чувствам свободен“, усмихва се Салим, който планира да се завърне „още следващия месец“. Завръщането му ще бъде само въпрос на време. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон