Длъжна съм да защитавам националния интерес, но не със скандали, не с обиди, а с уважение“.
Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска Давкова в интервю за държавата телевизия в Скопие, предаде БГНЕС. Силяновска сподели, че е разговаряла по въпроса за отложено действие на промените в Конституцията на РСМ с президента Румен Радев, но и с всички други представители на ЕС.
„Въпреки инцидента със знамето, имахме ползотворни разговори с българския президент Радев в София, но и в Баку говорихме повече от час. Казах му, че ще е най-добре да му повторя позицията, която съобщавам на другите представители и на ЕС, и на други страни, нашите приятели... Решението, което смятам за много разумно, добронамерено, са конституционни промени със забавено действие“, каза президентът. Тя посочи, че Радев не е имал коментар по въпроса, но "разбирала ситуацията в България, невъзможността да се сформира кабинет, за институционален диалог, включително и между правителствата и двете министерства на външните работи". Силяновски смята, че той /Радев, бел.ред./ ще се опита да разбере техните позиции, които са добронамерени и са насочени към слагането на край на положението печеливш-губещ и създаването на условия, в която от двете страни ще има победител.
Очаквам скоро да можем да започнем преговори. Моите очаквания не са измислени, те са базирани на нашите разговори в Ню Йорк“, посочи Силяновска.
Президентът очаква „сериозните политици да държат на думата си, но и да не забравят, че ЕС не трябва да забравя собствените си ценности и принципи, изразени в конституционните документи, в Лисабонското споразумение и в конвенциите за основните права“.
Тя смята, че трябва да има общ консенсус за предложеното решение, за да не се случи нещо като това, при което предишното правителство прие френското предложение без участието и съгласието на тогавашната опозиция.
„Вината е и в нас. Вината е в липсата на търсене на консенсус, който трябваше да съществува, според мен, в приемането на рамката за преговори. По това време, честно казано, опозицията беше напълно маргинализирана. Не е ясно дали нашият президент, нашият министър-председател са приели преговорната рамка такава, каквато е, но по същество те не са имали легитимност да го направят, така че е ясно, че няма консенсус," каза още тя.
Според нея нито заключенията, нито преговорната рамка, могат да се тълкуват като международни договори, дори с „най-творческото“ тълкуване.
„Затова един от най-умните ходове на премиерът бе да я отхвърли. Последствията, които търпим сега, са да кажем повече и да приемем преговорната рамка. Това правителство не трябва да прави същото като предишното, което прие тази рамка, когато на Македония ѝ липсваше легитимност“, обясни Силяновска.
„Мисля, че в случая това, което предлагаме, е не само реалистично, но и разумно, логично и най-после да разберем, че не е за нас, а за гражданите, на които им е омръзнало празните обещания“, добави тя. | БГНЕС