Над 20 чуждестранни лидери са в Русия, за да присъстват на голям военен парад на 9 май, с който се отбелязват 80 години от поражението на нацистка Германия във Втората световна война, 3 години след началото на руската офанзива в Украйна.
По време на среща в Кремъл Путин заяви пред Си: „Заедно с нашите китайски приятели ние твърдо стоим на стража на историческата истина, защитаваме паметта за събитията от военните години и се противопоставяме на съвременните прояви на неонацизъм и милитаризъм“.
Руското общество преживя безпрецедентна милитаризация по време на конфликта в Украйна, а Кремъл строго контролира паметта за Втората световна война.
Путин каза, че офанзивата му срещу Украйна има за цел „денацифицирането“ на страната, което Киев нарече „неразбираемо“.
Русия е превзела големи части от украинска територия и е разрушила градове и села в източната част на страната с ежедневни бомбардировки, принуждавайки милиони хора да напуснат домовете си.
Си съобщи на Путин, че Пекин застава на страната на Русия в лицето на „хегемонистичния тормоз“ – намек за антиамериканската позиция на двете страни.
„В лицето на международното противопоставяне на едностранчивостта и хегемонистичното тормозене, Китай ще работи с Русия, за да поеме специалните отговорности на големите световни сили“, заяви Си.
Преди срещата Путин нарече Си „скъп приятел“, а той се обърна към лидера на Кремъл като към „стар приятел“.
Путин нареди на армията си да спре да стреля по Украйна за 3 дни, за да отбележи празниците на 9 май - заповед, която влезе в сила в полунощ на 8 май.
Но Украйна, която отхвърли примирието като театрална постановка и никога не заяви, че ще го спази, обяви, че Русия е нарушила собствената си заповед само няколко часа по-късно.
Украинските власти съобщиха, че Москва е предприела въздушно бомбардиране над североизточната област Суми през нощта.
„През нощта врагът засили тактическите въздушни удари с използване на управляеми въздушни бомби в региона Суми“, казаха от украинските въздушни сили.
Въпреки това, към 8:00 ч. сутринта „не са регистрирани ракетни удари или атакуващи дронове в украинското въздушно пространство“, добавиха от там.
Украинският президент Володимир Зеленски повтори призива си за безусловно 30-дневно пълно прекратяване на огъня – предложение на САЩ, което той прие по-рано, но което беше отхвърлено от Путин.
Зеленски осъди честванията на Втората световна война в Москва като „парад на цинизма“ и поднови призивите за подкрепа срещу Русия.
„Точно както преди 80 години, когато най-накрая стана ясно на всички: злото не може да бъде умилостивено. Трябва да се борим с него. Заедно. Решително. Със сила. С натиск“, написа той в социалните медии.
Украински дронове предизвикаха хаос в транспорта в цяла Русия тази седмица, като затвориха десетки летища и принудиха стотици полети да бъдат отменени или пренасочени.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се опитва да сложи край на нападенията на Москва срещу Украйна от встъпването си в длъжност през януари, но не успя да облекчи напрежението между враговете.
Белият дом е все по-разочарован от липсата на напредък и на 7 май вицепрезидентът Дж. Д. Ванс призова двете страни да започнат преки преговори. | БГНЕС