През 2017 г. швейцарците одобриха на референдум постепенното спиране на ядрената енергетика, като забраниха изграждането на нови електроцентрали.
Този закон беше резултат от дълъг процес, започнал след аварията в японската АЕЦ „Фукушима“ през 2011 г., предизвикана от цунами.
Въпреки това „от 2017 г. насам ситуацията на пазара на електроенергия се промени радикално“, заяви министърът на енергетиката Алберт Рости на пресконференция след заседание на правителството.
Освен това миналата година гласоподавателите подкрепиха нов законопроект за климата, чиято цел е да насочи страната към въглеродна неутралност до 2050 г.
Рости заяви, че нова ядрена енергия „не е опция“ в краткосрочен или дори средносрочен план.
„Но за да бъдем готови, ако това се наложи в дългосрочен план, в следващите 15 години, бих казал, трябва да започнем сега“, подчерта той.
Неговото министерство ще представи изменение на закона за ядрената енергетика до края на годината.
След това парламентът ще трябва да го обсъди, а гражданите ще трябва да гласуват на референдум.
„Ние не казваме, че след 10 години ще има нова електроцентрала... но сме отговорни за това да оставим вратата отворена за всички възможни технологии“, каза Рости, като подчерта, че ако процесът не започне сега, „след 20 години може би ще бъде твърде късно“.
Богатата алпийска държава се надява да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., правителството заяви, че трябва да бъде отворено за различни технологии - а забраната за нови ядрени централи е „несъвместима“ с тази цел.
Четирите ядрени електроцентрали, които понастоящем са в експлоатация, осигуряват около една трета от общото производство на електроенергия в Швейцария. Те могат да продължат да работят, докато са безопасни.
Когато евентуално се наложи да бъдат затворени, правителството се опасява, че възобновяемата енергия може да не е в състояние да запълни празнината.
„По онова време си представяхме, че ще произвеждаме липсващата електроенергия с газови електроцентрали“, но „този вариант стана почти немислим“ за постигане на въглеродна неутралност, обясни Рости.
Той заяви, че отмяната на забраната за изграждане на нови атомни електроцентрали е „резервен вариант, за всеки случай“.
Съобщението беше незабавно критикувано от „Грийнпийс“ - Швейцария, както и от центристки, социалистически и екологични партии.
„Изграждането на нов ядрен реактор ще дойде твърде късно, за да намалим ефективно въглеродните си емисии, и няма да ни освободи от зависимостта ни от трети страни за енергийните ни доставки“, заявиха от „Грийнпийс“ Швейцария. | БГНЕС