И Швеция, и Финландия се отказаха от десетилетията на военно необвързване, за да се присъединят към ръководения от САЩ военен съюз НАТО след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.
От началото на войната Стокхолм неведнъж е призовавал шведите да се подготвят както психически, така и логистично за възможността за война, позовавайки се на сериозната ситуация в областта на сигурността в близост до нея.
Брошурата „Ако настъпи криза или война“, изпратена от Шведската агенция за граждански извънредни ситуации (MSB), съдържа информация за това как да се подготвим за извънредни ситуации като война, природни бедствия или кибератаки.
Тя е актуализирана версия на брошура, която Швеция е издавала пет пъти след Втората световна война.
Предишната версия, изпратена през 2018 г., влезе в заглавията на вестниците, тъй като за първи път беше изпратена на шведите от 1961 г. насам в разгара на Студената война.
„Ситуацията в областта на сигурността е сериозна и всички ние трябва да укрепим устойчивостта си, за да се изправим пред различни кризи и в крайна сметка пред война“, заяви в изявление директорът на MSB Микаел Фрисел.
Документът от 32 страници очертава с прости илюстрации заплахите, пред които е изправена скандинавската държава, включително военни конфликти, природни бедствия, кибернетични и терористични атаки.
В него са включени съвети за готовност, като например да се поддържат запаси от нетрайни храни и да се съхранява вода.
MSB заяви, че в актуализираната версия за 2024 г. е поставен по-силен акцент върху подготовката за война.
През следващите две седмици 5,2 милиона копия ще бъдат изпратени на шведските домакинства.
Брошурата е налична в печатен вид на шведски и английски език, а цифрови версии са налични на няколко други езика - включително арабски, фарси, украински, полски, сомалийски и финландски.
Бившият началник на шведската армия Микаел Биден разтревожи много от своите сънародници през януари, когато ги призова да обмислят собствената си готовност.
„Шведите трябва психически да се подготвят за война“, каза той.
Също така правителството на Финландия, която има 1340-километрова граница с Русия, стартира уебсайт, събиращ информация за готовността за различни кризи. | БГНЕС