Сезон 2023/2024 в Първа лига: Левски и ЦСКА далеч от върха, Лудогорец спечели 13-ата

С баража между ЦСКА и ЦСКА 1948 приключи сезон 2023/2024 в Първа лига.

С баража между ЦСКА и ЦСКА 1948 приключи сезон 2023/2024 в Първа лига. Сезон, в който отново никой не можа да спре Лудогорец и тимът спечели рекордна 13-а поредна титла на България. ЦСКА поддържа интригата през пролетта, но след Нова година тотално се срина и накрая се докара до там за пръв път в историята си да играе допълнителен мач за класиране в Европа. Оттеглянето на Гриша Ганчев пък беляза края на ера в българския футбол.

Другият гранд - Левски, също се провали. "Сините" дори няма да участват в турнирите. Войната на феновете с Наско Сираков продължава и единствената добра новина е, че клубът изплати главницата по лихвата на дълга към НАП.

Черно море е безспорният хит на сезона. Отборът зарадва феновете си със сребърните медали, а Илиан Илиев отново доказа, че е №1 у нас. Неслучайно бе поканен в националния отбор и за втора поредна година грабна приза за Треньор на годината.

Аплодисменти заслужава и Крумовград, който не само игра в първата шестица, но записа серия от 15 мача без загуба. Хебър оцеля въпреки скандалите разразили се покрай местните избори в края на миналата година. Ботев Враца мина през бараж с Марек, но отново ще играе в Първа лига и догодина. Сълзите бяха за Благоевград. Пирин последва Етър във втория ешелон на българския футбол.

13-ТА

Шампионите по традиция стартираха сезона с издънка - 1:3 от Крумовград. Последваха гръмки победи над Етър (5:0) и Ботев Пд (5:0) и сякаш всичко си дойде на мястото, но се стигна до нова загуба - 0:1 от Черно море. През това време Лудогорец вече беше отпаднал от Шампионската лига, Игра с Аякс в пресявките на Лига Европа и въпреки престижното 1:0 в Разград, тимът отпадна, след като бе загубил с 1:4 като гост. В края на септември 2023 г. "орлите" записаха две равенства в първенството - 2:2 с Ботев Пд и 1:1 с Локо Пд, за да се стигне до историческия срам - 1:7 от Нордселанд в мач от груповата фаза на Лигата на конференциите. Лудогорци играха така, сякаш бяха заложили, че ще загубят с двуцифрен резултат и при малко повече желание от страна на домакините, и това щеше да се случи. На скамейката пък треньорът Ивайло Петев имаше вид на осъден на смърт, така се държа и после пред журналистите.

Всички директори и целият спортно-технически щаб депозираха оставки, а Ивайло Петев заяви след крушението, че първи ще поеме отговорност. Тогава не бе много ясно какво точно има предвид. Освен Петев и асистентите му, излиза, че готовност да напуснат са заявили дългогодишни босове в Разград като директорите Ангел Петричев, Георги Караманджуков и Козмин Моци, президентът Александър Александров, селекционният съвет.

В информацията се поясняваше, че решение ще има в следващите дни. Такова обаче не последва. Животът в Разград си продължи постарому, но не и за Ивайло Петев, който очаквано опра пешкира. На 4 октомври Лудогорец официално обяви раздялата със специалиста. Решението дойде след равенството на тима от Арда и точно преди двубоя с Фенербахче от Лигата на конференциите. Петев води “орлите” в 39 мача след пристигането си през март същата година. Междувременно шампионите се бяха разделили с най-добрия си футболист - Кирил Десподов, който беше продаден на ПАОК за 3.5 милиона евро.

На поста застана друг бивш треньор на тима Георги Дерменджиев. И нещата за Лудогорец потръгнаха. Те дори успяха да излязат от групата в Лигата на конференциите, макар и само за още два мача. У нас тимът уверено маршируваше към титлата. Така след три победи от три мача през сезона срещу ЦСКА, Лудогорец заслужено си спечели титлата. Черно море беше тимът, който поддържаше огъня до края, но доста по-лимитираният състав на Илиан Илиев успя да се пребори само за сребърните медали, което също не е никак лошо постижение.

Със спечелването на 13-та титла Лудогорец е само на още един трофей от вечния рекорд на Сконто и Линкълн Ред Импс по поредни първи места – 14. Латвийците постигат това от 1991 до 2004 г., а гибралтарците – от 2003 до 2016 г. Лудогорец изравни с 13 поредни титли Розенборг (1992-2004) и БАТЕ Борисов (2006-2018). Разградчани започнаха своята серия от 2012 г.

НА „ГЕРЕНА“

Левски стартира с амбиция и направи два добри мача в Европа. 1:1 срещу Айнтрахт вдъхна още повече увереност на "сините" фенове. Няколко издънки в първите 10 кръга обаче начертаха друг път на "сините". Раздялата с футболисти като Филип Кръстев, Ноа Сонко Сундберг и Ивелин Попов допълнително усложниха задачата на Николай Костов. Новите попълнения в никакъв случай не отговаряха на претенциите на "сините“ за призово класиране. Стигна се и до отпадате за Купата от Хебър на Любо Пенев. Редяха се положителни с отрицателни серии. Накрая обаче картинката беше ясна - аут от Европа и непривичното за клуба четвърто място.

Все пак на "Герена" се случиха и положителни неща. Благодарение най-вече на общите усилия на ръководството, спонсора и "синята" общност беше изплатена главницата по лихвата на задълженията към НАП - 6.342 млн. Само за справка: миналата година по това време се трупаха по 2500 лева лихви на ден.

Наравно с това Левски поиска комплекс "Георги Аспарухов" да бъде прехвърлен от областната управа на София към Столична община, което се случи. Следващата цел на клуба е да има право да кандидатства за концесия, за да си построи нов стадион.

СРИВЪТ НА ЦСКА И КРАЯТ НА ЕДНА ЕРА

ЦСКА изпрати един от най-лошите сезони в своята история. "Червените" тръгнаха с нагласата да детронират Лудогорец, но свършиха на дъното на посредствеността. Под ръководството на Саша Илич „армейците“ изядоха голям бой в Европа - 0:2 в София и 0:4 в Румъния. Още преди реванша Гриша Ганчев изпълни една от мечтите си - да види Нестор Ел Маестро отново начело на любимия му тим. ЦСКА издържа някъде до Нова година и след това се срина.

В плейофите тимът на Стамен Белчев, заменил Ел Маестро, победи два пъти Левски. Именно тези успехи държаха агитката мирна. Стигна се обаче до бараж с ЦСКА 1948, който бе загубен с 0:2. Така "армейците" също са аут от евротурнирите, но по-важното е това което се случи на самия мач. Две минути преди края феновете от Сектор Г нахлуха на терена, с което показаха, че не са съгласни със събитията, случващи се в клуба.

„Това е срам, бесен съм. С тези думи един от директорите в ЦСКА Стоян Орманджиев обрисува нагледно напрежението. „ЦСКА ще бъде отново на върха. Ще поемем отговорност, аз не бягам от това нещо“, каза Орманджиев.

Сезонът за ЦСКА ще остане исторически и по друга причина - оттеглянето на Гриша Ганчев. „Той пристигна на „Армията“ през 2016, но връзката му с българския футбол датира далеч преди това. Той е създател на проекта "Литекс" и направи отбора от Ловеч два пъти шампион. В ЦСКА не успя да постигне целите си, но пък даде старт на един голям проект - построяването на нов стадион, което вече е в ход.

КУПАТА Е "ЖЪЛТО-ЧЕРНА"

Ботев Пд също не може да се похвали със силен сезон, но път удари точно, когато трябваше. Полуфиналите с ЦСКА и финалът с Лудогорец превърнаха Душан Керкез и играчите му в най-обичаните хора от „жълто-черната“ половина на Пловдив. Ботев си креташе във втората група на плейофите и беше малко вероятно дори да се класират за баража за Европа. Водени от 36-годишния Попов обаче измъкнаха трофея под носа на шампиона Лудогорец и ще играят в Лига Европа през следващия сезон.

ИЗНЕНАДИТЕ

Черно море заслужава огромни адмирации за представянето си този сезон. Воденият от Илиан Илиев тим не се отказа нито за момент от битката за върха и дори в един момент застраши господството на Лудогорец. Силите на „моряците“ стигнаха за второто място, което е историческо постижение за клуба.

Другият приятен момент бе представянето на Крумовград. Победата над Лудогорец още в първия кръг не остана единствената изненада. Крумовград не допусна поражение в 15 мача, като последната загуба датираше от 26 ноември 2023 година. Накрая в мач без значение тимът отстъпи на Левски с 0:1, а треньорът Станислав Генчев вече е начело на „сините“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон