Сърбия трябва да преглътне поражението през 90-те години. Ако Западните Балкани не бъдат част от ЕС, ще изпаднем в ситуация на дестабилизация.
Това заяви в интервю за БГНЕС френският сенатор Оливие Кадик от групата „Центристки алианс“. Той представлява французите, живеещи в чужбина. Заместник-председател е на Комисията по външни работи и по отбрана и въоръжени сили.
БГНЕС: Каква е вашата оценка за ситуацията на Западните Балкани? Опасявате ли се от растящото мощно руско влияние в региона, особено в Сърбия. Франция е възприемана като бастион на свободата и демокрацията и затова за много хора е странна продажбата на френски изтребители "Рафал" на Белград. Сърбия отказва да санкционира Русия, а Вучич смята Путин за своя най-голям съюзник. Каква е стратегията на френската държава?
Оливие Кадик: На първо място, по отношение на Сърбия и господин Вучич… той винаги е казвал, че е напълно ангажиран в целта си Сърбия да стане част от европейското пространство и полага усилия, за да постигне това. Трябва да разберем проблемите на вътрешната политика в Сърбия. Има едни политически сили, които са много критични по отношение на НАТО и все още не могат да преглътнат края на конфликта в Сърбия, който в крайна сметка доведе до ситуацията, каквато я познаваме днес.
Вярвам, че г-н Вучич взема предвид всички тези обстоятелства от вътрешната политика на страната и съзнава, че от друга страна ЕС има нужда от време да приеме, че всъщност Сърбия ще стане член на ЕС. Неговата политическа позиция не е толкова лесна в крайна сметка. Президентът Макрон видя в тези отношения позитивната страна и желанието на Вучич Сърбия да стане част от ЕС. Той (Макрон) повече искаше да го привлече към ЕС, отколкото да го отхвърли и отдалечи от него, така че да не го хвърли в ръцете на Путин или Китай. Вучич защитава вътрешните интереси на страната. Като народен представител аз мога да го разбера, но от интерес на Сърбия е да бъде част от ЕС и е от интерес на ЕС всички държави от Западните Балкани да бъдат част от европейското пространство. Иначе ще бъдем в ситуация на дестабилизация.
БГНЕС: Тази година се навършиха и 145 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Франция. В каква посока трябва да се развиват те, за да затвърдим приятелството между нас?
Оливие Кадик: Много съм щастлив да бъда отново в България, за пети път съм тук. Има много причини да се радваме на приятелството между България и Франция. Парламентарната група за приятелство между България и Франция работи много добре. Ние имаме една обща цел. Тя е да направим така, че България да бъде изцяло и напълно интегрирана в ЕС, както в Шенген, така и в еврозоната, защото ние вярваме, че страната е доказала, че заслужава да бъде част от тази среда. По отношение на двустранните отношения между нашите страни, можем да напреднем в областта на отбраната, но също и в сферата на енергетиката. Смятаме, че Франция може да допринесе много за енергетиката на България, така че да позволи на страната да бъде суверена, например в областта на ядрената енергетика. Това също ще помогне и ще допринесе за климатичния преход и декарбонизацията. | БГНЕС