Това заявиха от партията Социалдемократическия съюз на Македония /СДСМ/ за днешното посещение на унгарският премиер Виктор Орбан в Северна Македония, предаде БГНЕС.
„Защо по време на унгарското председателство на ЕС македонските граждани са в ситуация, в която са последни на опашката за влизане в ЕС? Мицкоски трябваше да попита Орбан защо не помогна като стратегически партньор в периода, когато те договаряха заеми със съмнителен китайски произход, за промяна на преговорната рамка, както Мицкоски обеща“, се казва в изявление на партията.
„Мицкоски и Орбан не предложиха нищо на гражданите, освен че решиха да им задължат нови 500 милиона евро и да погребат европейската перспектива на държавата“, се казва още в него.
БГНЕС припомня, че на 25 септември ЕС взе решение за отделянето на Албания от РСМ в преговорния процес по пътя на евроинтеграцията.
По-рано днес Орбан коментира ситуацията, като заяви:
„Северна Македония има конфликт с България, който блокира процеса на присъединяването им към ЕС. Поради дебатите, свързани с положението на националните малцинства, ние в Унгария, като настоящ председател на ЕС, сметнахме, че задължително трябва да посетим страните, които са в най-трудно положение по отношение на присъединяването към ЕС, и да им помогнем в решаването на съществуващите конфликти“.
„Тази грешка се увеличава, като се има предвид, че страната ще бъде зад Албания по пътя към ЕС, за което не виждам причина“, изтъкна Орбан.
„Стабилността на Западните Балкани и интеграцията им в ЕС са много важни. Членството е огромна възможност. Всички видяхме, че с членството постигнахме напредък, но ЕС загуби своята динамика и трябва да осигурим разширяване. Не пренебрегваме факта, че Украйна и Молдова получиха изключително ускорение по пътя към ЕС. Трябва да уважаваме страните, които са работили за това дълго време, сега те са поставени на заден план, а това не е честно. Смятаме, че е важно да се запази членството на Република Македония в ЕС и съответно бихме искали да ускорим процеса на присъединяване на Македония. Готови сме да организираме Втора междуправителствена конференция, ако не, ще се занимаваме с двустранни въпроси“, изтъкна главата на унгарското правителство. | БГНЕС