Създаден е материал за термотерапия на меланома

Учени от университета ITMO в Санкт Петербург са създали многофункционален материал за терапия на меланома чрез нагряване. Разработката забавя растежа на новообразуванието с повече от 65%, съобщи пресслужбата на университета.

„Учените от ITMO са предложили прост и бърз начин за синтезиране на златни плазмонични нанодиаманти. Тези хибридни наноматериали могат потенциално да се използват в терапията на меланома чрез нагряване. Новите материали са в състояние да изпълняват две задачи едновременно - да нагряват раковия тумор и да измерват температурата му. Експериментите върху лабораторни животни показват - след въвеждането на плазмонови нанодиаманти в тумора и последващото им нагряване растежът на новообразуванието се забавя с 65,22%“ - се посочва в съобщението.

Както отбелязват в университета, за борба с меланома лекарите комбинират различни видове терапия, включително използването на локално нагряване на тумора, което разрушава протеиновата структура и унищожава раковата клетка. В същото време е много важно да се следи степента на нагряване, за да няма продукти на разпад на клетката, които могат да предизвикат повторна поява на заболяването. За тази цел се използват различни техники - флуоресцентни квантови точки, Раманова или сканираща сондова спектроскопия - но всички те имат недостатъци и могат да увредят живите клетки.

Затова учените от ITMO са разработили наноматериал, който може да решава две задачи едновременно - локално нагряване и измерване на температурата. Разработката представлява нанодиаманти с два вида покритие: в първия случай повърхността е обвита с плътна златна обвивка, а във втория случай е покрита с разпръснати златни наночастици и слой силициев диоксид. Последното предпазва нанодиаманта от външни заряди и помага за по-точното измерване на температурата. Техниката е лесна за използване, тъй като изисква само един лазер за нагряване и топлинни измервания. Новият метод също така дава възможност да се изграждат златни наночастици с подходящ размер и по този начин да се променя способността им да се нагряват. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон