САЩ вдигнаха санкциите срещу временния президент на Венецуела Делси Родригес

Месеци след военната операция, свалила Мадуро, САЩ направиха нова стъпка към нормализиране на отношенията с Каракас

Съединените щати премахнаха санкциите срещу временния президент на Венецуела Делси Родригес, която пое властта след свалянето на предшественика си Николас Мадуро при военна операция на Вашингтон през януари. Името на Родригес беше изтрито от черния списък на Службата за контрол върху чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ.

Отношенията между Вашингтон и Каракас се затоплиха осезаемо след свалянето на Мадуро. Родригес изпълни исканията на президента Доналд Тръмп венецуелската енергийна индустрия да бъде отворена за американски компании. В понеделник американското посолство в Каракас възобнови дейността си след седемгодишно прекъсване, съобщи Държавният департамент.

Родригес е била заместник на Мадуро и е била подложена на санкции от Вашингтон като ключов служител в неговото правителство - наред с бившия министър на отбраната Владимир Падрино Лопес и министъра на вътрешните работи Диосдадо Кабело. Родригес уволни Лопес в средата на март, но оттогава балансира трудно между исканията на Вашингтон и тези на собствените си поддръжници. Кабело, който остава на поста си, се смята за един от ключовите й опори.

Военната операция, при която Мадуро и съпругата му Силия Флорес бяха задържани в Каракас на 3 януари и откарани в Ню Йорк по обвинения в наркотрафик - обвинения, които те отричат - е отнела живота на около 100 души във Венецуела, според местните власти. |БГНЕС, АФП    

Последвайте ни и в google news бутон