Сделката се сключва в момент, когато Румъния се стреми да увеличи плана си за закупуване на отбранителни продукти след нахлуването на Русия в Украйна.
Румъния, която е член на НАТО и на Европейския съюз, се стреми да изразходва 2,5 % от своя БВП за отбрана.
Румъния има обща 650-километрова граница с Украйна и през изминалата година руски безпилотни самолети неколкократно навлизаха на нейна територия. Някои райони се намират и в близост до украинските пристанища на река Дунав, които често са обект на нападения от страна на Русия.
По силата на споразумението за заем Министерството на отбраната ще има пряк достъп до 700 млн. долара, а до 220 млн. долара ще бъдат насочени към държавната компания ROMARM, която контролира 15 дружества, произвеждащи оръжия и боеприпаси - от барут до управляеми ракети.
Заемът, отпуснат от Съединените щати чрез механизма за чуждестранни военни продажби (FMS), има 12-годишен погасителен план, предадоха румънските медии.
През август румънското правителство разреши на страната да използва общо 4 млрд. долара в споразумения за директен заем чрез FMS, както и до 8 млрд. долара от финансовите пазари с гаранции от правителството на САЩ. | БГНЕС