САЩ: Намаленото военно присъствие на наши войски в Европа не е цялостно оттегляне

Тази новина идва часове, след като се появи информация за изтегляне на американските войски в няколко европейски държави, включително Полша, Румъния и България.

Изтеглянето на американска бригада от Румъния не означава „оттегляне“ от европейския континент, заяви американската армия, разположена в Европа.

„Това не е оттегляне на САЩ от Европа, нито знак за намалено ангажиране към НАТО и член 5“ от договора, който предвижда, че всяка от 32-те страни от Алианса ще помогне на друга страна членка в случай на нападение, посочи американската армия в изявление.

„Това е по-скоро положителен знак за повишената европейска способност и отговорност“, добави тя.

Тази новина идва часове, след като се появи информация за изтегляне на американските войски в няколко европейски държави, включително Полша, Румъния и България.

По-рано днес Букурещ информира, че Вашингтон е съобщил на Румъния и съюзниците, че ще намали част от американските войски, разположени на източния фланг на НАТО.

Това обяви Министерството на отбраната на Румъния. Представител на НАТО обаче бързо омаловажи тази информация пред АФП.

Решението не е „оттегляне“, каза румънският министър на отбраната Йонуц Моштяну малко след публикуването на изявлението.

Става въпрос за „прекратяване на ротацията на бригада, която имаше елементи в няколко страни от НАТО, включително България, Румъния, Словакия и Унгария“, добави той.

Очаквайте още подробности. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон