Съединените щати и Китай съобщиха, че е постигнат напредък след уикенда на разговори, насочени към намаляване на търговското напрежение, предизвикано от агресивното въвеждане на мита от президента Доналд Тръмп.
Ескалиращият търговски спор между Вашингтон и Пекин разтърси финансовите пазари и породи опасения за забавяне на световната икономика и за рязко повишаване на инфлацията в САЩ, предаде АФП.
„Постигнахме съществен напредък между САЩ и Китай в много важните търговски преговори“, заяви в Женева американският финансов министър Скот Бесент след втория ден от дискусиите.
„Разговорите бяха продуктивни“, каза той, без да отговари на въпроси, но обеща „пълен брифинг“ за резултатите на 12 май.
В изявление от 11 май Белият дом приветства „търговската сделка“ с Китай.
Вицепремиерът на Китай Хе Лифенг заяви, че на срещите е постигнат „значителен напредък“, повтаряйки думите на Бесент. Той определи атмосферата като „откровена, задълбочена и конструктивна“.
„Това е важна първа стъпка“, каза Хе и добави, че има планове за публикуване на съвместно комюнике на 12 май.
Двете страни се споразумяха да създадат съвместен механизъм, насочен към „редовни и нередовни комуникации, свързани с търговските въпроси“, съобщи представителят на Китай по международната търговия Ли Ченган.
Запитан дали комюникето ще бъде публикувано преди отварянето на финансовите пазари, Ли отговори: „Ако ястията са вкусни, времето не е от значение“.
„Когато и да бъде публикувано, то ще бъде голяма, добра новина“, подчерта той.
Срещите отбелязаха първия път, в който висши служители от двете най-големи икономики в света се срещнаха лице в лице по въпросите на търговията, откакто Тръмп наложи нови строги мита върху Китай в размер на общо 145%. Кумулативните американски мита върху някои китайски стоки достигнаха зашеметяващите 245%.
В отговор Китай наложи 125% мита върху американските стоки.
„Тези дискусии бележат значителна стъпка напред и, надяваме се, вещаят добро бъдеще. На фона на настоящото глобално напрежение този напредък е важен не само за САЩ и Китай, но и за останалата част от света, включително за най-уязвимите икономики“, каза генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Иуеала малко след срещата си с Хе Лифенг. | БГНЕС