Остин ще свика среща на десетки поддръжници на Украйна във военновъздушната база Рамщайн в Германия в четвъртък - последните подобни разговори преди встъпването в длъжност на 20 януари на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който е скептичен по отношение на помощта за Киев.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ще присъства на срещата.
„Лидерството на САЩ е от решаващо значение и ние даваме пример“, заяви Остин пред АФП в Рамщайн.
„Ние не просто сме поискали от страните да предоставят помощ за сигурност - във всички случаи сме били водещи по отношение на размера на помощта за сигурност, която сме предоставили, скоростта, с която сме доставили тази помощ за сигурност там“, каза той.
„За цялата коалиция е наистина важно да продължи да предоставя военна помощ. Сега САЩ са начело на това усилие и се надяваме... да продължат да го правят, защото то не е приключило“, каза Остин.
Отиващата си американска администрация работи за предоставяне на възможно най-голяма помощ на Украйна преди Тръмп - който многократно е критикувал американската помощ за Киев и е твърдял, че може да осигури прекратяване на огъня в рамките на часове - да поеме президентския пост.
Коментарите на Тръмп породиха опасения в Украйна и в други части на Европа за бъдещето на американската помощ и за способността на Киев да устои на руските атаки при липса на допълнителна американска подкрепа.
Вашингтон е предоставил повече от 65 млрд. долара военна помощ на Украйна, откакто Русия започна тоталната си инвазия през февруари 2022 г., а високопоставен служител на американската отбрана заяви пред журналисти тази седмица, че на срещата в четвъртък вероятно ще бъде направено „съществено изявление“ относно помощта.
Тъй като войната в Русия наближава третата си годишнина на 22 февруари, Остин отбеляза, че конфликтът е нанесъл значителни щети на интересите на Москва - от икономиката й до способността й да проектира военна мощ в чужбина.
Със своите сили, обвързани в Украйна, президентът Владимир Путин „нямаше възможност да отговори на предизвикателството в Сирия“, каза Остин, визирайки свалянето на руския съюзник Башар Асад от бунтовническите сили миналия месец.
„И тъй като той губи влиянието си в Сирия, това отнема платформата му за проектиране - той използваше Сирия, за да проектира бойна мощ в Африка. Без това способността му да продължи да го прави сега е под въпрос“, заяви началникът на отбраната на САЩ. | БГНЕС