Местната телевизия N1 уточни, че "Белград вече е поискал агреман и се чака отговор от България". През август миналата година Сърбия поиска съгласието на Словения Джорджевич да бъде назначен като посланик на страната, но властите в Любляна отказаха да дадат агреман.
"Словения отказа формално да даде съгласие Зоран Джорджевич да бъде назначен за посланик поради съображения за сигурност", написа тогава излизащият в Любляна вестник "Дело".
Изданието подчерта, че "не е било възможно да се получи официална информация за проблема при отказа Джорджевич да получи агреман". Министерството на външните работи на Словения не коментира процедурата по издаването на агреман на ръководителите на дипломатическите мисии в Любляна, поясни изданието.
През месец февруари тази година самият Джорджевич каза, че "той не е получил отказ да получи агреман, а просто процедурата продължава и той очаква въпросът да бъде решен".
Тогава той заяви още, че "някой посланици чакат агреман между шест месеца и една година и, че той очаква положителен изход по въпроса, защото не вижда никакви пречки за неговото назначаване".
От 2012 до 2016 г. 54-годишният Джорджевич бе министър на отбраната. От 29 юни 2017 до 28 октомври 2020 година той бе министър на труда и социалната политика. През март 20121 г. бе назначен за директор на Пощите в Сърбия. Според разследващия сайт "Крик" Зоран Джорджевич е бил "собственик на мистериозната офшорна компания "Телекрафт", която е работила за Телеком-Сърбия". Той е член на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич.
БГНЕС припомня, че Съгласно чл. 4 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения изпращащата страна следва да се увери, че приемащата държава е дала съгласие (агреман) за лицето, което възнамерява да акредитира за шеф на свое представителство в приемащата страна. Искането за агреман се изпраща до съответното дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина или до Министерството на външните работи на Република България от съответното дипломатическо или консулско представителство на изпращащата държава в Република България. Искането следва да бъде съпроводено от биографична справка на лицето, за което се иска агреман.
Изпращащата страна се уведомява за даването на съгласие (агреман) с нота чрез дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина или от Министерството на външните работи на Република България до съответното чуждестранно дипломатическо или консулско представителство в страната, или ако няма такова, директно до външнополитическото ведомство на изпращащата държава. I БГНЕС