Сарафов: Аз самият се удивих колко много работа съм свършил като и.ф. главен прокурор и директор на НСлС

Сарафов увери, че няма да пощади нито себе си, нито усилията си, за да изпълни мисията и отговорността

Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисията по професионална етика (КПЕ) към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) обсъждат докладите за професионалните и нравствените качества на кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов, предаде репортер на БГНЕС.

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е уважил поканата от страна на двете комисии и присъства на заседанията.

В първия доклад по време на заседанието на КАК бе изтъкнат дългогодишният професионален опит на Сарафов. Вносителите определят Сарафов като кандидат, отговарящ на конституционните изисквания, притежаващ необходимите професионални и нравствени качества.

В доклада са посочени управленския му опит и практически познания. В доклада Сарафов е определен като "утвърден професионалист с утвърдена кариера в съдебната система", който "многократно е доказал, че може да работи така, че да мотивира екипа си".

След продължилото едночасово представяне на доклада, Сарафов благодари за високата оценка. "Действително аз самият се удивих колко много работа съм свършил като и.ф. главен прокурор и като директор на Националната следствена служба (НСлС)", каза той и подчерта, че да бъде и.ф. главен прокурор не е никак лека задача.

Сарафов увери, че няма да пощади нито себе си, нито усилията си, за да изпълни мисията и отговорността, която му е възложена, а именно да ръководи прокуратурата така, че тя да работи в полза на обществото. "Не знам дали ще бъда избран за главен прокурор, но докато изпълнявам функциите, може да бъдете напълно убедени, че съзнавам отговорността, която ми е възложена и няма да спестя своите усилия", заяви още той.

Докладът бе приет със 17 гласа "за" и нито един "против".

По време на заседанието на КПЕ Йордан Кузманов прочете доклад, в който се посочва, че "Борислав Сарафов е пример за младите колеги" и въпреки големия си опит, е "продължил да усъвършенства правната си квалификация", както и че няма образувани наказания спрямо него.

Като извод на комисията констатира, че предложеният кандидат за главен прокурор отговаря на изискванията.

Сарафов подчерта дълбоката си признателност относно оценката към него и неговите качества. "Действително вече година и половина изпълнявам длъжността главен прокурор и се старая във всеки един аспект в личния си живот и в ежедневието си да изпълнявам всички необходими етични стандарти. Полагам неистови усилия прокуратурата и следствените служби да спечелят отново това обществено доверие. Опасявам се, че по някой път отдадеността ми на професията и на отговорността, която имам като и.ф. главен прокурор, са за сметка на семейството ми. Надявам се, че семейството ми ще ми прости моята отдаденост на длъжността и на отговорността, защото аз приемам отговорността, която вие сте ми възложили да изпълнявам функциите на главен прокурор като една отговорност и мисия", заяви той.

Сарафов увери, че ако бъде избран за главен прокурор ще продължи "все така всеотдайно, себеотрицателно и отговорно да изпълнява своите служебни ангажименти".

Комисията прие доклада, a Прокурорската колегия следва да обсъди утре докладите на КАК и КПЕ за притежаваните професионални и нравствени качества на кандидата и ще се произнесе по допустимостта на предложената кандидатурата за главен прокурор.

БГНЕС припомня, че единствената издигната кандидатура за главен прокурор на Република България бе тази на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Предстои ВСС до изслуша Сарафов на 16 януари 2025 г. и да гласува за избирането му за главен прокурор в следващите 7 години.

До този момент Сарафов получи подкрепата на академичната общност, на организацията на евреите в България "Шалом" и на сдружение "Ангели на пътя". Това се случва на фона на продължаващите всяка сряда протести пред Съдебната палата, организирани от Инициатива "Правосъдие за всеки", които настояват за прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор, тъй като кандидатът за Обвинител номер 1 на България е само един и ще бъде избиран от ВСС с изтекъл мандат.

Част от парламентарно представените политически формации в 51-ото Народно събрание (НС) също изразяват несъгласие с избора на главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат. Това е и една от основните точки в декларацията на коалицията ПП-ДБ. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон