Съдбата отрежда на Копривщица да бъде първа в бунта срещу поробителите и да развее знамето на свободата

Днес отново сме в Копривщица, на която се падна великата слава да запали искарата на Априлското въстание. Отново преживяваме тревожното утро, в което Т.Каблешков изпраща кървавото писмо и дава началото на една епопея, заяви председателят на НС.

Гражданите и гостите на Копривщица се насладиха на спектакъла "Първата пушка", пресъздаващ избухването на Априлското въстание от 1876 г., предаде репортер на БГНЕС. 

Възстановката, последва полагане на венци на гроба на Тодор Каблешков и рецитал на учениците от СОУ "Любен Каравелов" гр. Копривщица. Един от най-малките ученици  произнесе няколкоминутно стихотворение на поета Христо Спасунин, посветено на въстаническия вожд Георги Бенковски  (също родом от Копривщица). Изпълнението предизвика аплодисменти от множество, събрало се на площад "20 априлий" в центъра на града. 

Кметът на града Мария Тороманова произнесе слово, с което откри тържеството. На събитието присъстваха: председателят на НС Наталия Киселова, представители на ПП-ДБ, ДПС - Ново начало, Величие, Силвия Арнаутска (обл.управител) и зам. Министъра на Вътрешните работи. 

"Преди 149 години една епопея, започнала в мрак и тъмнина, начерта пътя към Свободата. Едва ли българите са си представяли каква е цената, която трябва да платят по пътя към свободата. Съдбата отрежда на Копривщица да бъде първа в бунта срещу поробителите и да развее знамето на свободата. Гърмежът на въстанието трябва да стигне до ушите на Европа и тя обръща погледа си към поробения народ", каза Тороманова и добави, че и до днес пред българската нация остава въпроса, дали сме достойни за свободата, за която предците ни проляха кръвта си. 

"Дълбок поклон пред светлите имена на героите" , каза кметът. 

Последва слово от страна на Киселова. 

"Днес отново сме в Копривщица, на която се падна великата слава да запали искарата на Априлското въстание. Отново преживяваме тревожното утро, в което Т.Каблешков изпраща кървавото писмо и дава началото на една епопея. Народът заяви неотменното си желание: Свобода или смърт. Въпреки жестокото потушаване на въстанието, патриотичният подвиг на нашия народ довежда до осъществяване на най-съкровената му цел - самостоятелна държава. Днес сме тук, за да изразим преклонението си пред патриотичния подвиг на копривщенци, жертвали се пред олтара на свободата", каза председателят на НС, като честити празника на града и завърши с думите: "Да живее България". 

Последва поднасянето на венци пред паметника-костница на априлци, намираща се на същия площад. Венци бяха поднесени от името на официалните институции, парламентарните групи, областаната управа и от представители на местната власт в Копривщица. 

Под бурните аплодисменти на гражданите и гостите на града, детският оркестър към СОУ "Любен Каравелов" премина през площада, изпълнявайки марша "Тих бял Дунав". 

Спектакалът "Първата пушка" ни върна 149 години назад, по калдаръмените улици на възрожденска Копривщица, когато Неджип ага идва от Пловдив, за да арестува Тодор Каблешков и останалите  съзаклятници. Пред очите на зрителите в галоп преминават 2 дузини конници, влезли в ролята на заптиетата на Неджип ага. С викове "Турците идват" децата, събрали се на площада, се разбягват панически. Властите започват арести на дейците, за които имат информация, че са членове на комитета. 

Младият апостол Каблешков обаче успява да се измъкне от капана и дава началото на бунта. Възстановката пресъздава съдбовния миг, в който Георги Тиханек убива заптието Кара Хюсейн на Калъчевия мост и дава първия изстрел на въстанието. С викове "Ура", "На оръжие братя" и "Да живее България", въстаниците, предвождани от Каблешков се стичат на площада. Следва превземане на конака и написването на "Кървавото писмо". Младият левент Георги Салчев яхва коня и хуква към Панагюрище, за да отнесе писмото в ръцете на Бенковски. 

В спектакъла, за поредна година, взеха участие над 160 копривщенци, членове на дружество "Традиция". | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон