Росен Карадимов: Предложенията до ЦИК не изискват нито време, нито пари, а дават още гаранции

На 16 септември министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите, ще има среща с ЦИК.

Има достатъчно време предложенията на правителството до ЦИК за гарантиране на прозрачни и честни парламентарни избори да влязат в сила.

Това заяви в Бургас министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов, предаде кореспондентът на БГНЕС от морския град.

Министърът, определен за координатор по вота на 27 октомври, проведе днес работна среща в Областната администрация относно ангажиментите на кабинета за материално-техническо обезпечаване на предстоящите парламентарни избори.

Карадимов припомни, че сред предложенията на кабинета към ЦИК е да бъде оптимизиран процесът по сертифицирането на машините от страна на Министерство на електронното управление, удостоверяване на софтуера за параметризиране и софтуера за флаш паметите и съдържанието в тях. Пломбите, с които се запечатват с тези флашки, да бъдат доставени от различно юридическо лице от това, което полага пломбите по обществената поръчка.

„Те не изискват нито повече пари, нито допълнителни срокове. Така или иначе удостоверяването на машините е процес. Дали ще бъде удостоверяван един компонент или ще бъдат удостоверявани няколко компонента на машини, които са избирателна извадка на Министерството на електронно управление, това не е никакъв проблем. Пломбите също не са никакъв проблем, защото доставката на пломбите може да стане за много кратко време. Обясниха ми, че има много такива производители. Става въпрос за елементарно усилие. Тук въпросът е този, който доставя пломбата да не е този, който ги слага върху машината. Тук въпросът е организационен, не е нито финансов, нито времеви“, обясни Росен Карадимов.

По думите му, ако предложенията не бъдат приети не значи, че няма да бъде коректен изборният процес. Предложенията го направят още по-прозрачен, увери министърът.

„Политическият проблем е, че ние имаме дефицит на доверие в изборния процес. Ние не можем да го върнем, защото не сме институционално по Изборния кодекс, но сме длъжни да направим всичко, което можем и да предложим всичко, за да се върне доверието към този процес. Крайното решение е на ЦИК. В крайна сметка арбитър в такъв един спор е обществото. То преценява дали в резултата на това, което се прави, доверието към изборния процес се повишава или ще отидем пак към избирателна активност, от която да ни е срам и да има колебания дали има легитимност на органите, които са избрани заради тази ниска избирателна активност”, коментира Карадимов.

Министър Росен Карадимов коментира и случаите на изборен туризъм.

„Фрапантните случаи на регистрация на много хора на един адрес ги има от 70-те и 80-те години. По информация на ГРАО няма административен ред, по който да започне дерегистрацията на тези хора от съответния адрес. Не може по административен ред, ако законът не позволява да бъде променена тази ситуация”, призна той.

Министър Карадимов заяви, че в понеделник предстои официална среща с ЦИК и се надява на тази среща да получи положителни отговори на въпросите, които поставя правителството. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон