Докато преговорите за заплатите във Фолксваген навлизат в трети кръг, служителите предлагат да приемат намаляване на заплатите в замяна на гаранции от страна на компанията, че няма да закрива германски заводи и ще гарантира сигурността на работните места.
До крайния срок, наложен от профсъюзите, остават само 10 дни. След това е възможно да се проведат стачки в няколко германски производствени предприятия, съобщи „Евронюз“.
В преговорите участват около 120 000 служители на Фолксваген в Германия, което е почти половината от общата работна сила в страната, която възлиза на около 300 000 души.
На 20 ноември работниците от профсъюза IG Metall обявиха, че са готови да приемат намаляване на заплатите, за да може компанията да продължи да поддържа заводите си отворени и да избегне масови съкращения.
Съветът на работниците на компанията и профсъюзът представиха предложение за намаляване на разходите за труд с 1,5 млрд. евро. В замяна на това обаче те поискаха гаранция, че бъдещето на всички германски заводи на Фолксваген ще бъде сигурно, както и гаранции за сигурност на работните места.
Ако компанията не се съгласи с тези искания, работниците могат да започнат сериозна стачка от 1 декември. Понастоящем Фолксваген все още не се е съгласил да отмени плановете си за затваряне на германските заводи, което увеличава риска от евентуални скорошни стачни действия.
Съветът на работниците сподели, че този план, предложен от служителите на компанията, е с цел да се улесни намирането на взаимноизгодно и устойчиво решение, което няма да навреди на препитанието на работниците, като същевременно намали загубите на компанията.
Фолксваген, подобно на няколко други европейски автомобилни производители, се сблъсква със засилващата се конкуренция от страна на китайските си съперници, забавящото се търсене на електромобили и забавянето на германската икономика през последните няколко месеца.
През октомври компанията разкри плановете си да затвори поне 3 германски производствени завода, както и да съкрати десетки хиляди работни места. Тя също така поиска от останалите работници да приемат 10% намаление на заплатите. | БГНЕС