Японското правителство одобри стимули за 140 млрд. долара

Правителството на малцинството в Япония подписа програма за стимулиране на икономиката в размер на 140 милиарда долара.

Целта е да се осигурят повече пари за потребителите след най-лошия изборен резултат на управляващата партия от 15 години насам.

На 27 октомври избирателите, разгневени от корупцията в Либерално-демократическата партия (ЛДП) и инфлацията, лишиха коалицията на новия министър-председател Шигеру Ишиба от мнозинство в долната камара на парламента.

Според правителството пакетът на стойност 21,9 трилиона йени (141,8 млрд. долара) включва помощи от около 30 000 йени за домакинствата с ниски доходи, субсидии за горива и енергия и подпомагане на малкия бизнес.

Общото въздействие върху бизнеса се очакваше да бъде 39 трилиона йени.

„Целта е да се постигне икономика, в която ръстът на заплатите постоянно изпреварва ръста на цените, и да се осигури преход към икономика, ориентирана към растеж, която се движи от увеличение на заплатите и инвестиции“, се казва в изявлението.

За да плати за пакета, който е вторият в рамките на толкова много години, правителството ще внесе допълнителен бюджет до края на годината в долната камара на парламента.

Но мненията за този ход сред хората по улиците бяха смесени.

63-годишният избирател Кацухиро Хиракава обвини политиците, че вземат „каквито си искат решения, без да се вслушват в гласовете на нас, обикновените граждани“.

Властите трябва „да помислят внимателно защо се нуждаят от повече данъчни приходи или как могат да намалят разточителните разходи, преди да вземат решения за бюджетите“, каза той пред АФП в Токио.

46-годишният Хисаки Сато пък искаше повече помощ за средната класа, като добави: „Сега живеем в епоха, в която не само домакинствата с ниски доходи, но и семействата със средни доходи се нуждаят от повече мерки за стимулиране.“

Средната класа е „дом на много хора, които допринасят пряко за икономиката, така че искам правителството също да ги цени“.

За да спечели подкрепата на достатъчно депутати, Ишиба се съгласи да включи в програмата вдигането на прага на данъка върху доходите, за което настояваше опозиционната Демократична партия за народа (ДПН).

По-малката партия твърди, че това ще облекчи недостига на работна ръка и ще стимулира потребителските разходи, като насърчи служителите на непълно работно време да работят по-дълго и да печелят повече.

Критиците обаче се опасяват, че това ще намали данъчните приходи с трилиони йени и ще увеличи огромния дълг на Япония, който се равнява на повече от 200% от брутния вътрешен продукт.

Тъй като се очаква Японската централна банка да продължи да повишава лихвените проценти, тази планина от дългове също ще струва все повече и повече, заяви икономистът от SMBC Nikko Securities Йошимаса Маруяма.

Намаляването на данъците „трябва да бъде съпроводено от постоянен източник на приходи, който да запълни недостига“, пише Маруяма в изследователска бележка.

67-годишният Ишиба обещава да съживи изостаналите селски райони и да се справи с „тихата криза“, свързана с намаляването на населението на Япония, с мерки в подкрепа на семействата, като например гъвкаво работно време.

В бъдеще бизнесът се опасява, че необходимостта от спечелване на благоразположението на опозиционните партии означава, че Ишиба ще избягва реформите, необходими за подобряване на конкурентоспособността на Япония.

Съществуват и опасения, че правителството може да окаже натиск върху Японската централна банка да не бърза с повишаването на лихвените проценти, дори това да доведе до отслабване на йената. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон