След като повече от десетилетие провеждаше свръххлабава парична политика, за да даде тласък на задъхващата се икономика и намаляваща инфлация, тази година ЯЦБ промени фокуса си.
През март лихвените проценти бяха повишени до около 0,1 % - първото повишение от 2007 г. насам.
Този ход отбеляза отстъпление от дългогодишната кампания на отрицателни лихвени проценти. Решението от 31 юли постави лихвените проценти на ниво от 0,25%.
През последните дни залозите за ново повишение от страна на ЯЦБ нараснаха, което доведе до повишаване на курса на йената до 152,12 за долар и до най-добрия месец за година и половина.
"Макар че неотдавнашното обезценяване на йената има както предимства, така и недостатъци, недостатъците стават все по-забележими", заяви висшият служител на ЯЦБ Ацуши Мимура в интервю за „Блумбърг“, посочвайки по-високите цени на енергията и храните, както и ефекта върху вносителите.
Поскъпването на йената идва само няколко седмици, след като в началото на юли валутата достигна близо 4-годишно дъно от 162 пункта. По-високите лихвени проценти повишават доходността на държавните ценни книжа, което прави активите по-привлекателни за всички, които търсят по-добра възвръщаемост. | БГНЕС