Ямбол се моли за дъжд - критично нисък отток на Тунджа изби риба и ограничи два ВЕЦ-а

Тунджа е най-големият приток на река Марица.

 

Тревожно ниско е нивото на река Тунджа, която преминава през град Ямбол.

За това алармира кметът на града Валентин Ревански. Въпросът е поставен и в парламентарно питане към министъра на околната среда и водите Манол Генов. 

В последните седмици до общинската администрация постъпват множество сигнали от граждани и рибарски сдружения за рязко намаляване на водния обем, както и за наличие на мъртва риба, което според специалисти говори за нарушен кислороден режим и сериозен екологичен дисбаланс.

Тунджа е най-големият приток на река Марица.

Количеството вода, което в момента преминава през града, е под 1000 литра в секунда – далеч под минималния необходим отток от 3000 литра в секунда за поддържане на екологичното равновесие. Това създава не само опасност от тежки щети за местната екосистема, но и затруднения във водоснабдяването. Макар че вече се използват допълнителни водоизточници, техният капацитет също е ограничен и не може да компенсира сериозния недостиг. 

Нивото на река Тунджа край Елхово е спаднало до едва 47 сантиметра. Оттокът на вода в този участък е също едва около 1 кубичен метър вода в секунда – в пъти по-нисък от потенциалния максимум от над 200 кубически метра вода в секунда.

Кризисната ситуация налага ВЕЦ-овете да не работят на енергиен режим. В тези случаи се допуска ВЕЦ да работят само на подчинен режим, и да работят с преработени води, както в момента правят ВЕЦ "Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора", обяснява министърът на околната среда и водите.

От извършените ежемесечни проверки относно изпълнението на месечните графици за ползване на водите на яз. Копринка и яз. Жребчево от страна на басейнова дирекция "Източнобеломорски регион" не е установено неизпълнение на условията и неразрешени обеми, допълва още Генов. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон