В изявление в Кремъл Путин предложи преки преговори с Украйна в Истанбул на 15 май – часове след като Киев и лидерите на Франция, Германия, Великобритания и Полша призоваха за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което да започне на 12 май.
„Предлагаме на властите в Киев да възобновят преговорите, които прекъснаха през 2022 г., и, подчертавам, без никакви предварителни условия“, заяви Путин, цитиран от АФП.
Руски и украински преговарящи проведоха преки преговори в Истанбул през първите седмици на конфликта, но не успяха да се споразумеят за прекратяване на боевете, които продължават оттогава.
„Предлагаме да започнем (преговори) без забавяне в четвъртък, 15 май, в Истанбул“, заяви Путин и добави, че скоро ще разговаря с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, за да поиска неговата помощ за улесняване на преговорите.
Путин заяви, че е „решен да води сериозни преговори с Украйна“ и че иска преговорите да „елиминират основните причини за конфликта и да установят дълготраен мир“.
Позоваването на Русия на „основните причини“ за конфликта обикновено се отнася до предполагаеми недоволства от Киев и Запада, които Москва изтъкна като оправдание за започването на офанзивата през февруари 2022 г.
Те включват обещания за „денацификация“ на Украйна, защита на рускоговорящите в източната част на страната, противодействие на разширяването на НАТО и спиране на геополитическото придвижване на Украйна на запад.
Киев и Западът отхвърлиха всички тези искания, като заявиха, че руската офанзива не е нищо друго освен имперска анексия.
„Не изключваме, че по време на тези преговори ще успеем да се споразумеем за ново примирие“, заяви Путин.
Но той също така обвини западните поддръжници на Украйна, че искат да „продължат войната с Русия“ и – без да споменава конкретното предложение на Украйна и Европа за 30-дневно примирие – разкритикува европейските „ултиматуми“ и „антируска реторика“.
Речта в Кремъл дойде часове след като френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц, британският премиер Киър Стармър и полският премиер Доналд Туск се събраха в Киев в символичен жест на подкрепа за Украйна.
Заедно с украинския президент Володимир Зеленски, те притиснаха Русия да приеме 30-дневно безусловно прекратяване на огъня, започващо от 12 май, като заплашиха Москва с нови санкции, ако не се съобрази.
Съединените щати и други страни подкрепят предложението, заявиха те.
„Току-що решихме да подкрепим прекратяване на огъня, което ще започне в понеделник, 12 май, без никакви предварителни условия“, заяви Макрон на пресконференция.
Лидерите проведоха и видеоконференция с колегите си от около 20 други страни членки на „коалицията на желаещите“ в подкрепа на Украйна.
„В случай на нарушение на това прекратяване на огъня, ние се споразумяхме, че ще бъдат подготвени и координирани масивни санкции между европейците и американците“, заяви Макрон.
Съединените щати и Украйна от седмици насам настояват за подобно предложение, което Русия не е приела.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши да се оттегли от преговорите поради липса на напредък в прекратяването на войната, след като по време на предизборната кампания в САЩ обеща да сложи край на конфликта в рамките на един ден от встъпването си в длъжност.
Киев и неговите съюзници се опасяваха, че Тръмп се ориентира към Москва, защото е влязъл в конфликт със Зеленски. Но Тръмп наскоро изрази нарастващо нетърпение към Путин.
„Позицията, до която стигнахме днес, е абсолютно единство в редица страни по целия свят, включително Съединените щати, че трябва да има 30-дневно безусловно прекратяване на огъня“, заяви Стармър от Великобритания.
Петте лидери в Киев проведоха „плодотворен“ телефонен разговор с Тръмп, за да го информират за срещата, заяви украинският външен министър Андрий Сибига.
„За първи път от дълго време имахме усещането, че целият свободен свят е наистина обединен“, заяви полският премиер Туск.
„Знаем, че истинското изпитание е пред нас и пред Путин. Ще чакаме реакцията на Русия.“
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също подкрепи примирието, което според нея „трябва да бъде спазено без предварителни условия, за да се проправи пътят за значими мирни преговори“.
Макрон заяви, че примирието ще бъде „главно“ наблюдавано от Съединените щати, но „европейците ще допринесат“. Той заяви, че примирието ще проправи пътя за „незабавна работа и преговори със заинтересованите страни за изграждане на стабилен и траен мир“. | БГНЕС