„Прогресивна България“ ще има мнозинство в новия парламент

„Прогресивна България“ на Румен Радев печели осмите предсрочни избори и най-вероятно ще има мнозинство в новото 52 Народно събрание, което ще бъде за прът път от 1997 г., предаде репортер на БГНЕС.

При 70% обработени данни от паралелния вот „Маркет Линкс“ дава следните резултати. „Прогресивна България“ печели 45,1%; ГЕРБ-СДС – 12,6%; ПП-ДБ- 11,4%; ДПС – 8,4%; „Възраждане“ – 4,2%.

Това прави следното разпределение в парламента. „Прогресивна България“ ще има 132 депутати; ГЕРБ-СДС – 37; ПП-ДБ – 34; ДПС – 25; „Възраждане“ – 12.

Паралелното преброяване на „Алфа Рисърч“ при 50% също дава мнозинство за партията на Радев. Според данните на тази социологическа агенция „Прогресивна България“ е първа политическа сила с 43,5% от гласовете

На второ място са ГЕРБ-СДС с 13,5%, а трети са ПП-ДБ с 12,1%. На четвърто място са ДПС със 7,7%, следвани от "Възраждане" с 4,3%.

Под бариерата от 4% за влизане в Народното събрание остават БСП-ОЛ с 3,4%, АПС с 3,1%, "Величие" с 2,9%, "Сияние" с 2,9 %, МЕЧ – 2,8%, "Синя България" – 0,7%, ИТН с 0,6%.

При тези резултати разпределението на мандатите в следващия парламент би било следното: „Прогресивна България“ – 129; ГЕРБ-СДС – 40; ПП-ДБ – 36; ДПС – 23; „Възраждане“ – 12.

Паралелното преброяване на Галъп при 87% от извадката показва следния резултат:

„Прогресивна България“ - 42.7%; ГЕРБ-СДС – 14.8%; ПП-ДБ – 11.9%; ДПС – 7.9%; „Възраждане“ – 4.4%. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон