Проф. д-р Красимира Станева е преизбрана за председател на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), предаде репортер на БГНЕС.
Проф. Станева сподели какви са бъдещите планове за развитие на Съюза за стопанска инициатива.
„Плановете са свързани с продължаване на традициите и на мисията, която е заложена при създаването на Съюза, че обединявайки усилия можем повече (“Заедно можем повече”). В тази връзка ние продължаваме работата, която е започната. Продължаваме да участваме в различни проекти като Цифровия иновационен хъб “Тракия”(обезпечен с финансиране по програма "Цифрова Европа" на Европейската комисия и Оперативна програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (2021-2027), по който ССИ е бенефециент. Това е изключително важен приоритет за Съюза, защото така ние подпомагаме дигиталната трансформация. Напредъкът на този проект е от съществено значение за облика, който придобива Съюза за стопанска инициатива”, каза тя и уточни, че работейки по този проект създават добър бекграунд на цялата организация и възможност за последващи проектни участия.
Проф. Станева отбеляза, че на Общото събрание на организацията са споделили и намерението ССИ да стане лидер в дигиталната култура на своите членове. „Това би било възможно и ще го постигнем с подходящи форми на обучение, защото във време на дигитална трансформация, транспортна свързаност и всички нови технологии, които навсякъде ежедневно се внедряват, нашите членове имат острата необходимост и потребност да бъдат дигитално добре информирани и обучени, за да отговорят на изискванията на променяща се заобикаляща среда“, обяви тя.
Второ сериозно направление, в което Съюзът иска да завоюва лидерско място е въвеждането на електромагнитния скрининг като превенция на работната среда. „Подали сме и предложения в Министерство на труда и социалната политика по това направление. Намеренията ни в тази област са да постигнем и да достигнем нивото на европейски държави, като Австрия и Германия, които в тази област са отделили доста средства и енергия. Смятаме да завоюваме не само вниманието на своите членове, но да възпитаме в тях култура към себеопазване“, подчерта проф. Станева.
Съюзът за стопанска инициатива продължава своята активна работа по отношение на намаляване на трудовата миграция, подобряване на инвестиционния климат в страната, с цел преодоляване на различията между големите градове и регионите със забавен икономически растеж, както и подобряване на качеството на живот на членовете на Съюза.
Спирайки се на значението на работодателските организации в рамките на тристранния диалог, проф. Станева заяви, че ролята на работодателските организации за съжаление не е определяща. „Но самото присъствие на работодателските организации на масата на преговорите вече е сериозен знак, че управляващите имат сериозно отношение към мнението на работодателите”, посочи тя.
Коментирайки международните партньорства проф. Станев отбеляза, че ССИ има възможностите да се възползва от мрежата, която е създадена и ще работи за разширяване на международното сътрудничество с чужди работодателски организации, от които да черпи полезен опит и да обедини сили и експертен потенциал за общи каузи в полза на бизнеса.
“Добър пример са взаимоотношенията, които ССИ има с Българо-хърватския бизнес клуб, добре работим с румънската работодателска организация, със словенската работодателска организация”, каза още тя.
Проф. Станева се спря и на значението на внедряването на изкуствения интелект в производствения процес. Тя определи изкуствения интелект като неизбежност, но и възможност, която може да подобри бизнеса на членовете на ССИ и да доведе до значими изменения в заобикалящата среда. /БГНЕС