Статистиката показва, че това е нов световен рекорд, докато продажбите в останалата част на Европа са в стагнация, предаде АФП.
Повишени от модела Y на Tesla, който отговаря за 18,8% от продажбите, и в по-малка степен от модела Kona на Hyundai и Leaf на Nissan, електромобилите съставляват 94,3% от регистрираните нови коли, съобщи Норвежката пътна федерация.
Норвежците са закупили 10 480 нови електрически автомобили през август или общо 68 435 от началото на годината.
В другите части на Европа високите цени и недостатъчно добрата инфраструктура са затруднили продажбите на електромобили, докато тези на хибридните модели, които комбинират двигатели, работещи с изкопаеми горива, и електрически батерии, са се повишили.
Скандинавската държава, голям производител на петрол и газ, си е поставила за цел да продава само коли с нулеви емисии до 2025 г. Това е 10 години по-рано от крайния срок, поставен на ниво ЕС.
Страната предлага щедри данъчни облекчения, което прави електрическите коли на конкурентни цени.
„Никоя държава на света не се доближава до Норвегия в състезанието за електромобили. Ако тази тенденции продължи, скоро ще бъдем на път да постигнем целта си за 100% автомобили с нулеви емисии до 2025 г.“, каза директорът на Норвежката пътна федерация Ойвинд Солберг Торсен.
В сравнение, според Европейската асоциация на автомобилните производители електрическите коли отговаряха за 12,1% от продажбите на нови коли в ЕС през юли, зад автомобилите на петрол с 33,4%, хибридните коли – 32% и тези на дизел – 12,6%. | БГНЕС