Проектът, в който Варненският свободен университет е партньор, бе избран като един от трите проекта с важно въздействие за развитието на региона и изпълнението на Европейската стратегия за Дунавския регион (EUSDR) по програма „Интеррег Дунавски регион 2021-2027". Отличието бе връчено от д-р Патрик Рап, държавен секретар в Министерството на икономиката, труда и туризма на провинция Баден-Вюртемберг в Германия и Андрея Метелко-Згомбич, държавен секретар в Министерството на външните и европейските работи на Хърватия.
Проектът се изпълнява в контекста на Стратегията на ЕС за Дунавския регион, по приоритетна област „Конкурентоспособност на предприятията" и се фокусира върху развитието на дигиталните услуги за кръгова икономика на малки и средни предприятия, подпомагане на използването на пластмаси и машини по пътя към кръгова икономика, както и насърчаване на цифровия и индустриален капацитет на жените предприемачи за устойчива кръгова икономика. Проектът цели да подобри дигиталните и бизнес умения на жените предприемачи и да предостави на основните заинтересовани страни уменията, необходими за разработване и прилагане на стратегии за интелигентна специализация, подготвяйки ги за преход към индустрия 4.0.
Консорциумът по проекта включва 26 партньора от 12 държави от Дунавския регион и обединява национални и регионални, публични и частни организации и университети. Проектът включва асоциирани стратегически партньори като Министерство на икономиката и индустрията на България, Министерство на националната икономика на Унгария, Кръгова Словакия, SPIRIT Словения, Асоциация на Клуба на жените предприемачи от Унгария, Министерство на икономиката на Република Молдова, Министерство на науката, висшето образование и младежта на Босна и Херцеговина, Стопанска камара на Щирия - Отдел "Бизнес и икономически услуги" от Австрия, Град Вараждин от Хърватска и Търговско-промишлена камара на Сърбия. Сред партньорите са и Иновационен регион Щирия ООД от Австрия, Технологичен парк Вараждин ООД от Хърватска, IREAS, Институт за структурна политика от Чехия, Bwcon GmbH от Германия, Търговско-промишлена камара на Щайерска от Словения, Pannon Business Network Association и Унгарска агенция за икономическо развитие от Унгария, Ropot Boutique SRL от Румъния, Словашка бизнес агенция от Словакия и други.
Варненският свободен университет бе домакин на първата опознавателна партньорска среща по проекта, на която бяха представени резултатите от реализирани проекти, които са в основата на създаването на "WE.Circular" - "Насърчаване на предприемачеството сред младите жени в Дунавския регион", по който във ВСУ "Черноризец Храбър" бе създаден Център за женско предприемачество. Доц. д-р Елеонора Танкова, заместник-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър", презентира добрите практики от проекта "Познаване на кръговата икономика в Черноморския басейн", по който университетът инициира създаването на Европейска група за териториално сътрудничество по кръгова икономика в Черноморския басейн. През юни тази година в Кишинев, Молдова, се проведе второто транснационално събитие за обучение и първата среща на транснационалната група на заинтересованите страни по проекта "WE.Circular - Насърчаване на дигиталния и индустриален капацитет за устойчив преход към кръгова икономика на жените предприемачи в Дунавския регион".
С участието си в този проект, ВСУ "Черноризец Храбър" затвърждава своя ангажимент към устойчивото развитие и иновациите в образованието. I БГНЕС