Португалският министър-председател, социалистът Антониу Коща, обяви, че подава оставка след корупционен скандал, довел до обвинения срещу един от министрите му и началника на кабинета му, предаде АФП.
"Задълженията на министър-председател не са съвместими с каквито и да било съмнения в моята почтеност. При тези обстоятелства представих оставката си на президента на републиката", консерватора Марсело Ребело де Соуса, заяви той пред медиите.
Сега от държавния глава зависи дали ще я приеме. "Бъдещето ще зависи от решенията на президента", добави Антониу Коща, един от малкото социалисти, оглавявали европейско правителство.
Според прокуратурата аферата, която хвърля сянка върху португалския премиер, включва подозрения за "присвояване, активна и пасивна корупция на политически служители и търговия с влияние" във връзка с предоставянето на лицензи за проучване на литий и производство на водород.
В хода на разследването "името и авторитетът на министър-председателя също са били споменати от заподозрените", се казва в изявление на прокуратурата.
Според прокуратурата Антониу Коща, който е заподозрян като замесен, за да "деблокира процедурите" по това дело, ще бъде "разследван" самостоятелно.
В разговор с пресата Коща заяви, че е "изненадан" от започването на това разследване.
По-конкретно следователите проучват предоставянето на лицензи за "проучване на литиеви мини" в Северна Португалия, "проект за производство на енергия от водород" и "проект за изграждане на център за данни за компанията Start Campus" в Синеш, на около 100 км южно от Лисабон.
Бяха извършени претърсвания в официалната резиденция на министър-председателя, няколко жилища, министерства и адвокатски кантори.
С оглед на събраните от следователите доказателства и "риска от укриване и продължаване на престъпната дейност", съдилищата издадоха "заповеди за арест" на началника на кабинета на Коща, кмета на Синеш и двама директори на Start Campus.
Обвинения са повдигнати и на португалския министър на инфраструктурата Жоао Галамба, както и на председателя на управителния съвет на Португалската агенция за опазване на околната среда (APA).
В началото на септември APA обяви, че е дала зелена светлина, при определени условия, на втори проект в страната за добив на литий - метал, използван в производството на батерии и от съществено значение за енергийния преход.
Португалия, която притежава най-големите запаси от литий в Европа, вече е основният производител в страната, но за момента продукцията ѝ се използва изцяло за керамика и стъкларство.
Първоначален проект за литиева мина също получи условно разрешение от APA през май миналата година.
Тези проекти за добив се оспорват от неправителствени организации за опазване на околната среда и от част от местното население в този селски район.
След съкрушителната му изборна победа на 30 януари 2022 г., която му осигури абсолютно мнозинство, което трябваше да гарантира стабилността на неговото правителство, популярността на Коща рязко спадна в резултат на поредица от скандали.
Един от най-значимите е "ТАПгейт", наречен на името на държавната авиокомпания. Повече от дузина министри и държавни секретари вече напуснаха постовете си заради тази афера.
Скандалът избухна преди почти една година след разкритията, че на директор на TAP е било изплатено обезщетение в размер на 500 000 евро. След това тя застана начело на компанията за контрол на въздушното движение, а няколко месеца по-късно стана държавен секретар на Министерството на финансите. /БГНЕС