Премиерът на Хаити Ариел Анри се съгласи да подаде оставка и да освободи място за преходна власт, заявиха президентът на Гвиана и официален представител на САЩ след регионална среща, посветена на въстанието на бандите, което потопи Хаити в хаос.
Анри, неизбран лидер, който пое властта непосредствено преди убийството на президента на Хаити през 2021 г., беше подложен на силен натиск от страни, включително и от САЩ, да отстъпи пред някакъв вид ново споразумение за властта, тъй като и без това бедната и нестабилна страна изпадна в още по-голям хаос.
В момента тя няма президент или парламент и не е провеждала избори от 2016 г. насам. Миналата седмица бандите, които контролират голяма част от страната, излязоха на бунт и поискаха оставката на Анри, като атакуваха летището в столицата Порт-о-Пренс, президентския дворец и други ключови структури.
"Имаме удоволствието да обявим ангажимент за преходно споразумение за управление, което проправя пътя за мирно предаване на властта", заяви Ирфан Али, президент на Гвиана, която сега председателства регионалния орган, наречен КАРИКОМ.
"За тази цел потвърждаваме оставката на министър-председателя Ариел Анри", заяви Али на пресконференция.
Официален представител на САЩ също така заяви, че Анри е потвърдил оставката си в телефонен разговор с държавния секретар Антъни Блинкен, който е в Ямайка за извънредната среща.
КАРИКОМ свика кризисната среща в Ямайка, след като въоръжени банди, които вече контролират голяма част от столицата на Хаити Порт-о-Пренс, започнаха кампания на насилие.
В Порт-о-Пренс и околностите му е въведено едномесечно извънредно положение, а нощният комендантски час е удължен до четвъртък, въпреки че е малко вероятно претоварената полиция да успее да го наложи.
По време на срещата лидерите на КАРИКОМ се консултираха виртуално с Анри и други хаитяни.
Блинкен обеща още 100 млн. долара в подкрепа на международните стабилизиращи сили, с което общият размер на обещаните от САЩ 300 млн. долара достигна от засилването на кризата преди няколко години.
Блинкен предложи и още 33 млн. долара за незабавна хуманитарна помощ.
Президентът Джо Байдън изключи възможността за изпращане на войски в Хаити, която Съединените щати окупираха за близо две десетилетия преди един век и където се намесват оттогава.
Първоначално погледите се насочиха към Канада, но и тя реши, че мисията в Хаити е твърде опасна и успехът ѝ е несигурен.
Въпреки това Канада предложи 91 млн. долара за Хаити, а министър-председателят Джъстин Трюдо обеща постоянна подкрепа, като се обърна дистанционно към срещата на върха в Кингстън. /БГНЕС