Премахнаха скелето от "Мадарския конник"

Скелето и платформата пред скалния релеф "Мадарски конник" бяха демонтирани, съобщиха от Регионалния исторически музей в Шумен.

100-метрова отвесна скала, на която е изсечен конникът, се намира в Националния историко-археологически резерват „Мадара“, който обхваща пещерни жилища, древни светилища, езическо капище, християнски църкви и параклиси, скален манастир, крепост.

Мадарският конник е изсечен в скалата барелеф, намиращ се на 23 метра от основата й, и с размери от 3,1 метра ширина и 2,6 метра височина. Смята се, че е изсечен през VIII в. и най-често е свързван с хан Тервел (700–721 г.). Околните надписи са на гръцки език и съобщават за политически и културни събития във взаимоотношенията между България и Византия от 705 година през целия период VIII – IX в., като се споменават директно или с отправки владетелите Тервел, Юстиниан II, Кормисош и Омуртаг. Конникът е открит от австроунгарския пътешественик Феликс Каниц през 1872 г.

Мадарският конник е единственият скален релеф в Европа от Ранното средновековие. През 1979 г., на сесията на Комитета за световно културно и историческо наследство на ЮНЕСКО, състояла се в Луксор, Мадарският конник е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон