Това съобщение идва, след като министър-председателят Бенямин Нетаняху заяви, че прекратяването на огъня с Хизбула ще позволи на Израел да съсредоточи вниманието си върху Хамас и заклетия враг Иран.
Прекратяването на огъня ще започне в 4:00 ч. сутринта местно време, заяви Байдън, говорейки в Белия дом, след като от офиса на Нетаняху обявиха, че министрите му са одобрили споразумението.
Десет министри са гласували „за“ и един „против“, съобщиха от канцеларията на израелския премиер.
Съединените щати са ключов съюзник и военен поддръжник на Израел, а Байдън приветства сделката като „добра новина“ и „ново начало“ за Ливан.
Нетаняху благодари на Байдън за участието му в посредничеството за сключването на сделката.
Съединените щати, Европейският съюз, Организацията на обединените нации и Г-7 настояваха за прекратяване на сраженията между Израел и подкрепяната от Иран Хизбула след повече от година на трансграничен обстрел и два месеца на пълномащабна война в Ливан.
Байдън и френският президент Еманюел Макрон посочиха, че прекратяването на огъня ще защити Израел от „Хизбула“ и ще създаде условия за „трайно спокойствие“.
Съединените щати и Франция ще гарантират, че споразумението е „напълно изпълнено“, се казва в съвместно изявление.
В телевизионно обръщение преди гласуването в кабинета по сигурността Нетаняху заяви:
„Продължителността на прекратяването на огъня зависи от това какво ще се случи в Ливан“.
Германският министър на външните работи Аналена Бербок приветства сделката, описвайки я като „лъч надежда за целия регион“.
„Хората и от двете страни на границата искат да живеят в истинска и трайна сигурност“, каза Бербок, като нарече споразумението „успех за дипломацията като цяло“.
Ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен приветства „много окуражаващата новина“, и подчерта, че сделката ще повиши „вътрешната сигурност и стабилност“ на Ливан.
Съобщението е радостна новина „преди всичко за ливанския и израелския народ, засегнат от боевете“, написа Фон дер Лайен в X.
„Ливан ще има възможност да увеличи вътрешната сигурност и стабилност благодарение на намаленото влияние на Хизбула“, добави тя, цитирана от АФП.
ООН приветства прекратяването на огъня в Ливан, но заяви, че „предстои значителна работа“.
„Това изключително важно споразумение бележи началото на важен процес“ за осигуряване на безопасността на цивилното население от двете страни на Синята линия - демаркационната линия между Ливан и Израел, и „предстои значителна работа, за да се гарантира, че споразумението ще продължи“, заяви представителят на ООН за Ливан Жанин Хенис-Пласшаерт.
„Примирието между Израел и Ливан ще осигури „известно облекчение“ за цивилното население в региона“, посочи Лондон.
Новината последва най-тежкия ден на нападения над Бейрут - включително множество удари в центъра на града - откакто Израел засили въздушната си кампания в Ливан в края на септември, преди да изпрати сухопътни войски.
Налетите продължиха и след обръщението на Нетаняху, като централният търговски район Хамра беше атакуван.
Натискът върху Израел да приеме споразумението непрекъснато се засилваше, като на 26 ноември външните министри от Г-7 призоваха за „незабавно прекратяване на огъня“.
Ливанският министър-председател Наджиб Микати, след като поиска от международната общност „да действа бързо“, за да осигури незабавното изпълнение на примирието, посочи, че се ангажира да засили присъствието на армията в южната част на страната.
Той нарече примирието „фундаментална стъпка“ към стабилността.
Байдън обясни, че споразумението е замислено като „постоянно прекратяване на военните действия“ между Израел и подкрепяната от Иран Хизбула.
Съгласно споразумението ливанската армия ще поеме контрола над граничната зона от своя страна и „на това, което е останало от Хизбула и други терористични организации, няма да бъде позволено да заплашва отново сигурността на Израел“, каза той.
Съединените щати и Франция ще гарантират пълното изпълнение на споразумението, но няма да има американски войски на място, добави той.
В речта си Нетаняху подчерта, че Израел ще запази „пълна“ свобода на действие дори и след прекратяването на огъня.
Той заяви, че примирието ще позволи на Израел да пренасочи усилията си към Газа, където от октомври миналата година воюва със съюзника на Хизбула - Хамас.
„Когато Хизбула е извън играта, Хамас остава сам в борбата. Натискът ни върху нея ще се засили“, каза той.
Споразумението също така ще даде възможност за „съсредоточаване върху иранската заплаха“ и ще даде на израелските военни време за попълване на запасите, израелският премиер.
Прекратяването на огъня срещна известна съпротива от страна на собствената коалиция на Нетаняху, като крайнодесният министър на националната сигурност Итамар Бен Гвир предупреди, че това би било „историческа пропусната възможност за изкореняване на Хизбула“.
Резултатите от експресно проучване на израелския Канал 12 показаха, че въз основа на разбирането си за предложението за прекратяване на огъня 37% от израелците подкрепят сделката, 32% са против нея, а 31% заявяват, че не са сигурни.
Съобщението на Нетаняху последва серия от удари по централната част на Бейрут, както и по бастиона на Хизбула в южните предградия.
Ливанската държавна Национална информационна агенция съобщи, че три удара са засегнали централния квартал Нвейри и са разрушили „четириетажна сграда, в която са настанени разселени хора“. Министерството на здравеопазването съобщи, че при първия удар са загинали седем души, а 37 са били ранени.
Минути след речта на Нетаняху един от ударите беше нанесен в популярния търговски квартал Хамра. | БГНЕС