Националният отбор на Русия разби Сърбия в първия мач на руснаците срещу европейски тим от 2021 година насам. Руският футбол изпадна в изолация след началото на войната в Украйна и в последните две години Сборная игра единствено контролни срещи с тимове от Азия и Африка.
Двубоят със Сърбия на стадион "Динамо" в Москва предизвика сериозен интерес сред феновете на футбола, като 25-хилядния капацитет на съоръжението бе изпълнен, а сред ВИП гостите бяха руският външен министър Сергей Лавров, неговият сръбски колега Ивица Дачич, който е на посещение в Москва, както и известният сръбски режисьор Емир Кустурица.
На терена воденият от Валери Карпин тим на Русия доминираше, а още в 21-та минута домакините получиха право да изпълнят дузпа след нарушение на Милан Гаич, за което сърбинът получи директен червен картон. Антон Миранчук реализира наказателния удар, а малко след това Максим Осипенко удвои преднината на своите. След почивката Алексей Миранчук и Иван Сергеев вкараха нови два гола за крайното 4:0 в полза на Русия.
Към момента Русия има пълна забрана за участие в турнири под егидата на ФИФА и УЕФА, както на национално, така и на клубно ниво. Поради това Руският футболен съюз обмисляше преминаване към Азиатската конфедерация, но се отказа от тази идея и заяви, че ще работи за затопляне на отношенията с УЕФА и ФИФА. /БГНЕС