България се присъедини към 14 други държави - членки на ЕС, за да подкрепи дипломатическо предложение, целящо преосмисляне на подхода на Европейския съюз към войната в Украйна, съобщи „Политико“.
Предложението, инициирано от Австрия, ще бъде официално представено в писмо до ръководителя на външните работи на ЕС Кая Калас.
В писмото се настоява ЕС да разшири дипломатическите си усилия, като се ангажира с държави като Китай, Индия и Бразилия - страни с дългогодишни отношения с Русия и членки на БРИКС. Целта, според документа, който ще бъде предстаен днес, е да се създаде по-широк международен импулс за прекратяване на конфликта.
Австрийският външен министър Беате Майнъл-Райзингер заяви, че създаването на глобална коалиция за прекратяване на огъня е от съществено значение. Тя подчерта, че Украйна остава отворена за диалог, но сега натискът трябва да бъде върху Русия, за да спре атаките си. Тя призова ЕС да действа заедно с международните партньори, за да настоява за преговори.
„Нуждаем се от глобален алианс за прекратяване на огъня. Украйна многократно е изразявала своята готовност. Сега от Русия зависи да спре безразборните си нападения. Европа не трябва да стои настрана. Заедно с държавите партньори трябва да засилим натиска и да заведем Русия на масата за преговори,“ посочи тя пред „Политико“.
В писмото се подчертава значението на подновяването на контактите с държавите, които поддържат силни връзки с Москва. Подписалите писмото смятат, че тези страни биха могли да изиграят ключова роля в убеждаването на руското правителство да търси мирно решение.
Друга важна подточка в писмото е отправянето наискане към Калас да оглави единна инициатива на ЕС и да повдигне въпроса на следващото заседание на Съвета по външни работи. В него се подчертава необходимостта да се разберат и да се вземат предвид опасенията на страните от БРИКС, за да се включат те ефективно в усилията за постигане на мир.
Списъкът на подкрепящите държави включва Австрия, Белгия, България, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Германия, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Словакия, Словения, Испания и Швеция.
Този дипломатически ход идва с наближаването на четвъртата година от войната, след поредната неуспешна среща на върха за мир в Турция. Въпреки че някои страни от БРИКС неотдавна демонстрираха публична подкрепа за Москва - като например появата на бразилския президент Лула да Силва заедно с Владимир Путин на събитията по случай Деня на победата в Русия - поддръжниците на инициативата на ЕС твърдят, че същите тези страни могат да имат необходимия авторитет, за да повлияят на руския процес на вземане на решения. | БГНЕС