Депутатите обсъждат промени в Закона за движение по пътищата и в Закона за пътищата. Измененията целят да принудят шофьорите да спазват ограниченията, да подобрят събираемостта от глоби, както и да намалят броя на ПТП, предаде репортер на БГНЕС.
Вече е ясно, че максималната скорост на магистралата няма да бъде намалена до 130 км/ч, и остава както е досега - 140 км/ч, на ускорен път максималната позволена скорост е 120 км/ч. В населено място разрешената скорост ще е само до 50 км/ч. В междуградски и междуселски пътища скоростта е както до сега - 90 км/ч.
Каруци, теглени от животни, могат да се движат по пътното платно само ако водачът има навършени 16 години.
Абсолютно се забранява спирането в аварийната лента на автомагистралите. Изключение може да бъде допуснато само при повреда на превозното средство или ако на водача му е прилошало, или има някакви други здравословни проблеми. Глобата за шофиране в аварийна лента и отнемане на автомобила, както и парична глоба, която все още депутатите обсъждат. В момента тя достига до 1000 лева.
Стикерите на предното стъкло вече ще се поставят само след изрично приемане на закон, който да регламентира конкретния стикер за неговото поставяне. Младите шофьори ще са длъжни да излизат на пътя до навършване на пълнолетие само в присъствието на придружител. Автомобили със специален режим на движение, с които се возят доброволци при бедствия и аварии, ще могат да използват специален режим на движение по примера на колите на МВР и на Спешна помощ.
С новите промени в двата закона шофьор няма да може да мине на технически преглед, ако собственикът на колата има неплатени глоби и фишове.
Общият законопроект за промени в Закона за движение по пътищата обединява приетите на първо четене през април отделни проекти, внесени от МС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Едно от най-очакваните изменения е да бъде изрично записано, че чрез техническите средства на електронната система на Агенция "Пътна инфраструктура", т.нар. толкамери, ще могат да бъдат установявани данни за средната скорост.
Глобите ще бъдат увеличени, като сред санкциите е отнемане на шофьорската книжка. Общинските камери също ще се включат в наблюдение за нарушения по пътищата.
Промените включват и допълнителни разпоредби за пешеходци и колоездачи, които депутатите в момента уточняват. IБГНЕС