Той заяви, че Хърватия ще се застъпи за най-динамичния процес на присъединяване на Северна Македония към Съюза.
„През последните 20 години имаше много несправедливости към Северна Македония и е дошло времето, когато всичко това трябва да бъде уважено. Мисля, че от македонска страна бяха направени толкова много отстъпки, че едва ли някоя държава би приела да предприеме толкова много стъпки от своя страна, за да ускори пътя си към членство в Европейския съюз“, каза Пленкович на пресконференция в Загреб.
Той смята, че е необходимо да се работи заедно, за да започнат преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС възможно най-скоро.
Премиерът Мицкоски заяви, че несправедливостта, нанесена на страната през последните 2 десетилетия и половина, е голяма и че са направени отстъпки, каквито няма. Започвайки се от временното споменаване на името на държавата, през смяната на знамето и банкнотите, до промяната на името на държавата с Преспанското споразумение.
Той оцени, че страната се намира във вихър, който няма сигурен край, въпреки че желанието на македонските граждани да бъдат част от семейството на ЕС е голямо.
„Имаме много вътрешни проблеми и ще ги решим, тук не трябва да има дилема, ще работим както е необходимо. Направили сме достатъчно, сега трябва някой да ни отвори вратата, за да можем да влезем в тази стая, да започнем да преговаряме и да покажем колко много можем“, каза Мицкоски.
Двамата министър-председатели обсъдиха и насърчаването на двустранното сътрудничество на всички нива, особено на икономическо ниво, като се има предвид, че има възможности за подобрение, въпреки че годишният стокообмен вече е 300 млн. долара.
По време на първото двустранно посещение на министър-председателя Мицкоски в Хърватия в Загреб бяха подписани двустранни споразумения между министерствата на образованието и науката и на здравеопазването. Те предвиждат специализирано обучение на лекари от Северна Македония в Хърватия, експертно обучение на екип и специалисти за чернодробна трансплантация, обмен на експерти с цел предоставяне на консултантски услуги при лечението на пациенти.
Новият тригодишен план за сътрудничество включва обмен на експерти и консултантски услуги, сътрудничество в областта на професионалното развитие на здравните работници и сътрудничество в областта на донорството и трансплантацията на органи. | БГНЕС