Петте най-запомнящи се момента от „Оскарите“

Вечерта беше белязана от впечатляващи изпълнения, остроумни реплики, висша мода на червения килим и емоционални речи на победителите.

98-ото издание на наградите „Оскар“ донесе триумф за „Битка след битка“, който спечели най-престижната награда за най-добър филм, докато „Грешници“ също се представи силно. Вечерта беше белязана от впечатляващи изпълнения, остроумни реплики, висша мода на червения килим и емоционални речи на победителите.

Ето пет от най-запомнящите се момента на церемонията:

Музикални изпълнения

Първият музикален номер пресъздаде запомняща се сцена от вампирския филм „Грешници“ - музикален монтаж, проследяващ историята на чернокожата музика от Западна Африка през делта блуса до хип-хопа.

Актьорът Майлс Катон поведе изпълнението на песента „Излъгах те“, заедно с други звезди, сред които и балерината Мисти Коупланд, която танцува въпреки наскоро претърпяна операция на тазобедрената става.

По-късно трите певици от измислената група HUNTR/X във филма „Кей-поп ловци на демони“ изпълниха „Golden“. Песента спечели „Оскар“ за най-добра оригинална песен и стана първото K-pop парче, отличено в тази категория.

Церемонията предложи и рядко равенство - две продукции разделиха наградата за най-добър късометражен игрален филм: „Двама души, които си разменят слюнка“ и „Певците“. Водещият Конан О’Брайън се пошегува: „Току-що съсипахте 22 милиона прогнози за „Оскарите“.“

Политиката излезе на сцената

Докато връчваше наградата за най-добър международен филм, актьорът Хавиер Бардем заяви: „Не на войната и свободна Палестина.“

Отличието спечели норвежката семейна драма „Сантиментална стойност“. Режисьорът Йоаким Триер цитира писателя Джеймс Болдуин и призова зрителите „да не гласуват за политици, които не мислят за отговорността на възрастните към децата“.

Пол Томас Андерсън също направи политически намек, като каза, че е заснел „Битка след битка“ за децата си като извинение „за бъркотията, която оставяме на света“.

Същевременно Павел Таланкин - сърежисьор и герой на документалния филм „Господин Никой срещу Путин“ - призова светът „да спре всички тези войни“.

Прощаване с легендите

Тазгодишният сегмент „In Memoriam“ беше особено емоционален. Били Кристъл отдаде почит на своя приятел и режисьор Роб Райнер, убит заедно със съпругата си в дома им в Лос Анджелис миналата година.

На сцената се появиха и негови дългогодишни сътрудници, сред които Мег Райън.

Сред почетените звезди бяха още Даян Кийтън, Катрин О’Хара и Робърт Редфорд. Барбра Стрейзънд изпълни откъс от „Каквито бяхме“ в памет на Редфорд.

„Боб имаше истински характер както на екрана, така и извън него. Наричах го интелектуален каубой, който прокарваше собствен път“, каза тя.

Реклами за бъдещи филми

Церемонията беше излъчена от телевизия ABC, собственост на „Дисни“, а организаторите използваха възможността да популяризират предстоящи продукции.

Сигорни Уивър и Педро Паскал - звезди от новия филм „Мандалорианецът и Грогу“ - представиха забавен скеч, в който се появи и Грогу, известен като Бейби Йода.

Анна Уинтур и носителката на „Оскар“ Ан Хатауей направиха хумористична сценка, която едновременно рекламира предстоящия филм „Дяволът носи Прада 2“. На сцената се събраха и Крис Евънс и Робърт Дауни Джуниър преди премиерата на „Отмъстителите: Денят на гибелта“.

Шегите на Конан О’Брайън

Водещият Конан О’Брайън често насочваше хумора си към политиката и киноиндустрията.

„Страхотно е отново да водя „Оскарите“. Миналата година, когато бях водещ, Лос Анджелис гореше. Тази година всичко върви чудесно“, пошегува се той.

О’Брайън отправи и шега към шефа на „Нетфликс“ Тед Сарандос: „Това е първият му път в кино.“

Тимъти Шаламе също не беше пощаден, след като по-рано бе критикувал балета и операта - нещо, което водещият използва за поредния си остроумен коментар. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон