Патриарх Даниил за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса от това някой да ходи по огън

Българският патриарх защити позицията на Сливенския митрополит Арсений, който осъди нестинарските игри.

Иконата е свещен предмет. Иконата е свят образ. Какво допринася нестинарството някой да е станал по-духовно извисен? Църквата и вярата няма нищо общо с магията. 

Така Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил коментира забраната от страна на Сливенския митрополит Арсений за носене на икони от нестинари, предаде репортер на БГНЕС. 

Патриарх Даниил отбеляза, че в църквата има чудеса, и то далеч по-големи, от това някой да може да ходи по огън. „Но те са за духовна полза – било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, в утвърждаване на доброто“, каза той пред журналисти в Народното събрание и подчерта, че нестинарството действително е езически обичай.

„Един нестинар не съм видял в неделния ден или на празник в храма. Не ходят на изповед, няма я молитвата. И какво общо има тогава с духовния живот този нестинарски танц? Това просто ласкае една тънка гордост, че видите ли има някакъв принос, защото само по себе си ходенето по жарава не е обикновено нещо, не е лесно – някакви такива свръхестествени, необикновени възможности“, заяви патриарх Даниил. 

„Бог да ни пази и помага“, каза още Негово светейшество. 

БГНЕС припомня, че Сливенският митрополит Арсений публикува остра позиция, осъждайки нестинарските игри като „кощунствен" и „езически" ритуал. „Забраняваме нестинарските игри да започват от православен храм и да се предоставят свети икони за тези ритуали... Те нямат нищо общо с християнството", гласи позицията на сливенския митрополит. Това се случва в навечерието на 3 юни, когато в сърцето на Странджа планина - в село Българи, всяка година по стар стил се отбелязва празникът на светите Константин и Елена. Нестинарските игри са вписани в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. 

Българският патриарх взе отношение и относно всекидневните сблъсъци на мнения между депутати в пленарна зала.

„Дебатите са нещо нормално. Не е лесно да се работи с 240 човека, когато се съберат на едно място различни мнения – нормално е да се дебатира, и в крайна сметка Бог да помага да се приемат, да се постига съгласие в полезните и добрите неща“, добави той и заключи, че има истина, има добро и има Бог.

"И нека той да помага да се обединяват и народните представители, и народът във вярата и в доброто", призова патриархът. I БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон