Докладът бе приет. Той бе подкрепен от 178 народни представители, нито един „против" и нито един „въздържал се".
Депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната комисия по външна политика Георг Георгиев посочи, че на заседание, проведено на 26 септември 2024 г., Комисията по външна политика разгледа Проекта на Декларацията, внесен от „Възраждане".
„Мотивите към Проекта на Декларация бяха представени от Ангел Георгиев, народен представител от „Възраждане". Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова изрази становището на МВнР. Въз основа на последвалото обсъждане и проведено гласуване, Комисията по външна политика с 14 гласа „за", нула „против" и нула „въздържал се" предлага Народното събрание да приеме Проект на Декларация с гореспоменатото заглавие", подчерта той.
Георгиев прочете Доклада относно Проект на Декларация във връзка със системното и методично разрушаване на диалога между Република Северна и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в Република Северна Македония:
Народното събрание на Република България като зачита принципите на Устава на ООН и документите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, както и демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа, като изхожда от Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз и заложените в тях ценности, като изхожда от заключенията на Съвета на ЕС от юли 2022 г., като потвърждава фундаменталното значение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Северна Македония от 2017 г. и значението на двустранните протоколи от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от 2019 и 2022 г., както и решението на 47-ото Народно събрание на Р България във връзка с разширяването на ЕС и процеса на преговори с РС Македония от 24 юни 2022 г., като призовава институциите в РС Македония в духа на европейските ценности и свободи да се въздържат от решения и действия, които сериозно биха навредили на отношенията между двете държави и техните граждани, като препотвърждава Декларацията от 2 февруари 2023 г. във връзка с ескалиращите агресивни антибългарски прояви в РС Македония, декларира:
1. Потвърждава политическото намерение и стремеж за довършване изграждането на паневропейски Коридор 8 от българска страна и призовава правителството на РС Македония да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти и договорености с цел навременно изграждане участъка от трасето от паневропейски Коридор номер 8 на нейна територия.
2. Настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на РС Македония позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо Р България в РС Македония.
3. Потвърждава волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности предвид богатата обща история на двете държави и изразява категорично несъгласие с отричането на общата история на РС Македония и България от страна на членове на правителството на РС Македония, което представлява директно нарушение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество на Р България и РС Македония от 2017 г.
Председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян направи редакционно предложение в текста, а именно навсякъде абревиатурата „РСМ" да бъде заменена с „Република Северна Македония". Предложението бе прието със 170 гласа „за", един „против" и нито един „въздържал се".
Последва прегласуване. Предложението бе прието със 169 гласа „за", нито един „против" и нито един „въздържал се". I БГНЕС