Параолимпийските игри в Париж бяха открити с феерия от цветове

Параолимпийските игри през 2024 г. бяха открити в Париж от френския президент Еманюел Макрон, който даде старт на 11-дневното състезание.

Макрон обяви Игрите за открити по време на пищна и цветна церемония по откриването на прохладния площад „Конкорд“ в центъра на Париж - за първи път церемонията по откриването на Параолимпийските игри се провежда извън главния стадион.

4400 спортисти от 168 делегации дефилираха на арената, докато слънцето залязваше, а домакинът Франция влезе последна под бурните овации и скандиранията на 30 000 зрители, събрани на трибуните около площада.

Хубавото време рязко контрастираше с проливния дъжд, който валеше по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри на 26 юли.

В един от най-интересните моменти френският певец Лъки Лав, на когото липсва лявата ръка под лакътя, изпълни трогателно песента си „My Ability“, заобиколен от танцьори с увреждания и здрави хора.

След това президентът на Международния параолимпийски комитет (МПК) Андрю Парсънс каза на спортистите и зрителите, че се надява на „революция на приобщаването“, преди Макрон официално да обяви игрите за открити.

Общо 18 от 35-те олимпийски обекта ще бъдат използвани за параолимпийските игри, които ще продължат до 8 септември, включително богато украсените Гран Пале и Стад дьо Франс.

От 22-та параолимпийски спорта, само два нямат олимпийски еквивалент – голбол и боча. В голбола, отбори съставени от частично незрящи хора или слепи се редуват да търкалят топка със звънчета по посока противниковата врата, докато играчите от другия тим действат като вратари. В бочата, състезателите хвърлят или търкалят кожени топки възможно най-близо до малка топка, наречена джак.

В сравнение с предишната Параолимпиада в Токио преди три години, на тази в Париж са добавени 10 нови състезания, за да бъдат осигурени на жените и тези с нужда от голяма подкрепа повече възможности. Продажбата на билети се е увеличила след Олимпийските игри и според организаторите са продадени над 2 млн. от общо 2,5 млн. билета, като на няколко места билетите са разпродадени.

България ще бъде представена от трима състезатели. И тримата са лекоатлети, като сред тях е олимпийският шампион от Рио 2016 Ружди Ружди. Той ще се бори за медал в дисциплината тласкане на гюле в категория F55. Това означава, че въпросният състезател има пълна функция на ръката и частична на торса, но без функция на краката. Християн Стоянов, сребърен медалист от Токио, ще бяга на 1500 м в категория Т46 – атлети с ампутирана ръка. В дисциплината хвърляне на диск пък ще се завърне сребърната медалистка от Токио 2008 и Лондон 2012 Стела Енева. Категорията й е F57 (за хора с увредени крайници, състезаващи се в седнало положение). Енева се завръща след деветгодишно отсъствие заради наказание за употреба на допинг. Лекоатлетите ни ще се борят за медали в рамките на два дни – 30 и 31 август, респективно петък и събота.

Първото участие на страната ни на Параолимпийски игри датира от Сеул 1988. До момента имаме общо 17 медала – 5 златни, 9 сребърни и 3 бронзови отличия. От тях единственото, което не е в леката атлетика, е това на Полина Джурова – сребро в плуването в Атланта през 1996 година.

Томас Джоли, който ръководи и церемонията по откриването на Олимпийските игри, заяви, че има ясна символика в провеждането на параолимпийската церемония в центъра на френската столица - град, чието метро, по-специално, е напълно неприспособено към нуждите на хората в инвалидни колички.

„Поставянето на параолимпийските атлети в центъра на града вече е политически маркер в смисъл, че градът не е достатъчно адаптиран за всеки човек с увреждания“, каза Джоли тази седмица.

Организаторите казват, че хората в инвалидни колички могат да се возят в парижките автобуси, а те са предвидили и 1000 специално пригодени таксита.

На гребена на вълната на успеха на своя олимпийски отбор, страната домакин Франция се стреми към значително подобрение на 11-те златни медала, спечелени през 2021 г., които я оставиха на 14-о място в класацията по медали. Параолимпийската сила Китай доминира на последните параолимпийски игри в Токио с 96 златни медала и отново е изпратил силна делегация.

Украйна, която традиционно е една от страните с най-много медали на параолимпийските игри, изпрати отбор от 140 спортисти, които ще се състезават в 17 спорта, въпреки предизвикателствата, пред които са изправени в подготовката, тъй като у дома бушува война срещу руските сили.

Общо 96 спортисти от Русия и Беларус ще се състезават под неутрален флаг, но не могат да участват в церемониите по откриването и закриването заради инвазията в Украйна.

Всяка олимпиада ражда нови звезди, а в това издание очаквайте американският спринтьор с ампутирани над коляното крака и скачач на височина Езра Фреч да влезе в заглавията.

Встрани от пистата по-утвърдени имена търсят слава.

Иранската легенда в седящия волейбол Мортеза Мехрзад, който е висок 2,46 м, ще се опита отново да вземе злато, а Беатриче „Бебе“ Вио, италианската фехтовачка, на която се налага да бъдат ампутирани и четирите крайника, когато се заразява с менингит на 11-годишна възраст, се стреми към трета параолимпийска титла в кариерата си.

Параолимпийските игри винаги имат много по-широко послание от спорта и Парсънс заяви пред АФП по-рано тази година, че се надява изданието в Париж да върне проблемите на хората с увреждания на първо място в списъка с глобални приоритети.

Бразилецът вярва, че Игрите „ще окажат голямо влияние върху начина, по който хората с увреждания се възприемат по света“.„Това е едно от основните очаквания, които имаме около Париж 2024; вярваме, че е необходимо хората с увреждания да бъдат върнати в глобалния дневен ред“, каза той.

„Вярваме, че хората с увреждания са оставени на заден план. Има много малко дебати за хората с увреждания.“ | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон