„От ръкопис към алгоритъм“ – книга, създадена от студенти и изкуствен интелект

Над 20 са студентите от втори курс, които се обучават в специалност „Книгоиздаване“, като всеки един тях има своя принос в реализирането на книгата.

Книгата „От ръкопис към алгоритъм“, създадена от студентите от втори курс, обучаващи се в специалност „Книгоиздаване“, бе представена във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, предаде репортер на БГНЕС.

Д-р Георги Александров е ръководител на дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас 1 и 2“, в която студентите имат общата задача да създадат книга.

Книгата „От ръкопис към алгоритъм“ е посветена на актуалната тема за навлизането на изкуствения интелект в издателската индустрия. „Специално тази книга някак си намери темата си сама. За изкуствения интелект се говори толкова много, той толкова бързо навлиза във всекидневието ни, беше логично да си зададем въпроса какво се случва в книгоиздаването, какво е влиянието на изкуствения интелект в него“, каза пред БГНЕС университетският преподавател.

По думите му, книгата не може да намери всички отговори на тези въпроси. „Но потърсихме мнение на експерти, на хора от технологичните среди, хора от академичните среди, издатели, дизайнери, хора, които се занимават с маркетинг“, допълни той.

Д-р Александров отбеляза, че книгата има две части. „Едната е наричахме нашата, човешката, а другата нарекохме неговата, или по-точно експерименталната част, в която решихме да включим и някои текстове, които са изцяло създадени от изкуствен интелект и да покажем в някои текстове в съавторство с него какво може да се получи“, добави той и уточни, че целта на книгата е да покаже и възможностите, но и обратната страна на изкуствения интелект като заплаха, или като един технологичен инструмент, с който можем да злоупотребим.

Корицата на „От ръкопис към алгоритъм“ е създавана в продължение на 5 седмици и показва жена и робот, които пият кафе заедно, а на масата между тях има една книга. С това целият екип, работил по книгата, показва, че все пак успява да остане на оптимистичната страна на проблематиката, че човекът и роботът са приятели, като се надява така да бъде и в реалността.

Над 20 са студентите от втори курс, които се обучават в специалност „Книгоиздаване“, като всеки един тях има своя принос в реализирането на книгата. „Ние в тази дисциплина разделяме курса на т.нар. учебно издателство, което има и своята структура. Има директор, има три отдела, всеки отдел си има ръководител – редакторски отдел, производствен отдел, маркетинг отдел. Разбира се, целта е всички заедно да обсъждаме и съответно да действаме по целия процес от създаването на текстовете през редактиране, коригиране, сканиране, дизайнерска концепция, предпечат и това, което сега вие виждате, е маркетингът, медийната разгласа, за която сме благодарни, че все пак е факт“, разказа още д-р Александров.

Калина Василева е сред студентите, работили по създаването на „От ръкопис до алгоритъм“. Пред БГНЕС второкурсничката сподели, че винаги е искала да се занимава с книги и най-логичното решение, когато е трябвало да избере какво да учи, е било да избере специалност „Книгоиздаване“. Самата тя влиза в ролята на директор на учебното издателство.

„Целият процес отне, всъщност, двата учебни семестъра, които имаме. Ние сме втори курс „Книгоиздаване“ и през цялата година по дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас 1 и 2“ ние се занимаваме с това да напишем книгата, да я редактираме, коригираме, да я представим на хората, т.е. да правим маркетинг, дизайн, оформление и разбира се да бъде отпечатана тя“, заяви Василева.

На въпроса как се отразява навлизането на изкуствения интелект в издателската индустрия, студентката отговори, че тук мненията са доста различни. „Но това, което ние се опитваме да постигнем с нашата книга, е да покажем, че е важно да знаем възможно най-много по темата, възможно най-много за изкуствения интелект, да бъдем информирани и винаги да действаме като взимаме информирани решения, за да може не просто да ни е страх от изкуствения интелект, а да знаем как да работим заедно с него“, подчерта тя.

Василева коментира и какви ценни познания ще придобият студентите, които прочетат „От ръкопис към алгоритъм“: „Доста информация има в тази книга – от това кой и как е създал изкуствения интелект до неговото развитие, това за какво можем да го ползваме и това какви могат да бъдат вредите, ако не сме внимателни с това как го ползваме.“

Студентката се обърна към хората, които са влюбени в книгите, интересно им е и искат да се запознаят с повече от една дисциплина наведнъж, да се насочат към специалност „Книгоиздаване“, защото това за тях ще бъде идеалното място. „Създаването на една книга е нещо наистина изключително“, заключи тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон