Орбан пропуска последната си среща на върха на ЕС след изборното поражение

Решението да не присъства на срещата в Кипър означава, че Орбан ще избегне напрегната конфронтация с други лидери, недоволни от продължаващото му вето върху заем от 90 милиарда евро за Киев.

Унгарският премиер в оставка Виктор Орбан ще пропусне последната си среща на върха на Европейския съюз, докато се подготвя да предаде властта след тежката загуба на изборите, съобщиха официални представители.

Националистическият лидер често влизаше в конфликти с ЕС по време на 16-годишното си управление и предизвикваше недоволство сред останалите лидери, блокирайки ключови решения, включително подкрепата за Украйна.

Победата на неговия опонент Петер Мадяр се разглежда от водещи европейски представители като възможност за край на забавянията и трудните компромиси, характерни за управлението на Орбан.

„Премиерът Виктор Орбан няма да участва в неформалната среща на държавните и правителствените ръководители на ЕС на 23–24 април поради ангажиментите си, свързани с предаването на властта“, написа унгарският министър по европейските въпроси Янош Бока, цитиран от АФП.

Решението да не присъства на срещата в Кипър означава, че Орбан ще избегне напрегната конфронтация с други лидери, недоволни от продължаващото му вето върху заем от 90 милиарда евро за Киев.

Това е поредният ход от страна на Орбан - съюзник на президента на САЩ Доналд Тръмп и близък до руския президент Владимир Путин - който предизвиква недоволство в Брюксел.

По време на управлението си унгарският премиер нееднократно удължаваше заседанията на европейските лидери, обвиняван, че използва блокиране на решения, за да издейства отстъпки по други въпроси.

Новият унгарски парламент ще се събере в началото на май, когато официално се очаква да избере Петер Мадяр за министър-председател. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон