Една мисия в окупираните палестински територии например е само "много, много, много хипотетична", заяви заместник-генералният секретар по операциите за мир Жан-Пиер Лакроа.
Арабската лига призова за подобно разполагане на "сини каски" в Газа.
Но Лакроа заяви, че липсват всички основни условия: прекратяване на огъня, съгласие на враждуващите страни да приемат войски на ООН и разрешение от дълбоко разединения Съвет за сигурност на ООН.
Членовете на Съвета за сигурност на ООН - Франция и Русия - са сред тези, които също обсъждат ролята на мироопазващите сили на ООН в Газа, след като военната операция на Израел за унищожаване на бойната групировка Хамас приключи.
Идеята е да се изпратят войски чрез съществуващата мироопазваща операция на ООН за Близкия изток, известна като UNTSO, която е създадена през 1948 г. и все още разполага с малък невъоръжен контингент, разположен в Ливан.
Това също изглежда много спекулативно, не на последно място защото UNTSO не е въоръжена.
"Поддържането на мира има своите граници", каза Лакроа. А "налагането на мир" не е част от мандата на войските на ООН.
Мисиите на ООН за поддържане на мира са били критикувани, особено в Африка, че не правят достатъчно за защита от въоръжени екстремисти.
Лакроа заяви, че световната организация, която ще отбележи годишния си Международен ден на сините каски на 29 май, "разбира се, трябва да продължи да се адаптира".
Но превръщането на войските на ООН - обучени войници, които се отличават от воюващите сили, носейки бледосините каски на ООН - в орган, който се бори с войната, "не е реалистично или желателно".
"Налагането на мир е... синоним на водене на война. Много държави в Съвета за сигурност биха се противопоставили на това", каза Лакроа./БГНЕС