ОИСР призовава за по-високи данъци върху недвижимите имоти за борба с дълга

ОИСР леко повиши прогнозата си за световния икономически растеж за 2024 г., но призова за по-високи данъци върху недвижимите имоти и околната среда, за да се пребори с нарастващите дългове в много страни.

В своя доклад за икономическия напредък, озаглавен „Turning the Corner“, базираната в Париж организация заяви, че световният брутен вътрешен продукт ще нарасне с 3,2 % в сравнение с 3,1 % в предишната ѝ прогноза, предаде АФП.

„Растежът на световното производство остава устойчив, а инфлацията продължава да бъде умерена“, се казва в доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, който се публикува два пъти годишно.

Централните банки в Съединените щати и Европа започнаха да намаляват лихвените проценти, защото инфлацията, която рязко се повиши след пандемията от ковид и нахлуването на Русия в Украйна, най-накрая се охлажда.

ОИСР посочи „относително стабилния“ растеж в САЩ, Бразилия, Великобритания, Индия и Индонезия. Тя повиши прогнозата си за растежа на БВП на Русия с 1,1 процентни пункта до 3,7%.

Но ОИСР леко понижи прогнозата за Германия, най-голямата европейска икономика, до 0,1% ръст и заяви, че БВП на Япония ще се свие с 0,1%. Икономиката на Аржентина ще има по-дълбоко свиване от 4 %.

Въпреки че повиши прогнозата за световния БВП, ОИСР алармира за нарастващия дълг, като призова правителствата да положат „по-сериозни усилия“ за ограничаване на разходите и повишаване на приходите.

„Необходими са решителни фискални действия, за да се гарантира устойчивостта на дълга, да се запази възможността на правителствата да реагират на бъдещи сътресения и да генерират ресурси за посрещане на бъдещия натиск върху разходите“, се казва в доклада.

„Правителствата са изправени пред значителни фискални предизвикателства, свързани с по-големия дълг и допълнителния натиск върху разходите, произтичащ от застаряването на населението, мерките за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него, плановете за увеличаване на разходите за отбрана и необходимостта от финансиране на нови реформи“, се казва още в доклада.

Според доклад на ООН, публикуван през юни, световният публичен дълг е нараснал до рекордните 97 трилиона долара през миналата година, удвоявайки се от 2010 г. насам.

„Без устойчиви действия бъдещото дългово бреме ще нарасне още повече, а възможностите за реагиране на бъдещи неблагоприятни шокове ще бъдат все по-ограничени“, предупреди ОИСР.

„По отношение на приходите в много страни се изискват усилия за премахване на нарушаващите конкуренцията данъчни разходи и увеличаване на приходите от косвени данъци, данъци върху околната среда и данъци върху собствеността“, заяви организацията.

През последните години на преден план излезе повишаването на данъците върху най-богатите хора в света и големите предприятия.

Кандидатът за президент на САЩ Камала Харис настоява за повишаване на данъците върху корпорациите и по-богатите домакинства.

Новото френско правителство, ръководено от консервативния министър-председател Мишел Барние, също постави на дневен ред въпроса за нови данъци върху богатите и големия бизнес, тъй като страната е изправена пред голям бюджетен дефицит. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон