Специалисти предупреждават: разходката бос по нагорещения пясък може да завърши с тежки изгаряния и посещение в спешния кабинет, предаде репортер на БГНЕС.
Лято, море, безкраен плаж... Картината на мечтаната почивка, за която копнеем цяла година. Но под жаркото юлско слънце се крие една често подценявана опасност, способна да превърне ваканцията в болезнен кошмар – нажеженият до червено пясък.
Мнозина смятат, че ходенето бос по плажната ивица е полезно и е част от удоволствието. И докато това е вярно за прохладните сутрешни и вечерни часове, в пика на деня тази разходка може да ви коства сериозни изгаряния на ходилата.
Физиката е безпощадна
Лекари и специалисти по безопасност предупреждават, че пясъкът действа като акумулатор на слънчевата топлина. Дори при привидно поносима температура на въздуха от 35°C, пясъчната повърхност може да се нажежи до над 60°C. При такива екстремни стойности са нужни само няколко секунди, за да се увреди незащитената кожа.
„Хората често подценяват температурата на повърхностите през лятото“, коментира лекар от спешно отделение. „Виждали сме случаи на изгаряния втора степен, с мехури и силна болка, причинени единствено от кратко ходене по горещ пясък от чадъра до морето.“
Децата са най-уязвими
Най-голям е рискът за малките деца. Тяхната кожа е значително по-тънка и чувствителна, а самите те често не могат да реагират адекватно и навреме на усещането за болка. Едно дете, заиграло се на сухия пясък, може да получи сериозни изгаряния, преди дори да осъзнае какво се случва.
От зачервяване до болезнени мехури
Последствията варират от неприятно зачервяване и пареща болка (изгаряне първа степен) до появата на болезнени мехури (втора степен). Освен силния дискомфорт, изгарянията от втора степен носят и значителен риск от вторична инфекция, ако целостта на мехурите се наруши, което може да доведе до усложнения и да остави белези.
Съветите на експертите: Как да се предпазим?
За да не помрачите почивката си, следвайте няколко прости, но жизненоважни правила:
* Носете плажни обувки: Винаги, когато се движите по сухия, нагорещен пясък, носете джапанки или сандали. Това е най-сигурната защита.
* Избягвайте пиковите часове: Между 11:00 и 16:00 часа останете под чадъра или се разхождайте единствено по мокрия пясък до водата, който е значително по-хладен.
* Бъдете особено внимателни с децата: Никога не ги оставяйте да тичат боси по горещия пясък.
Ако все пак се стигне до изгаряне, първата стъпка е незабавно охлаждане на засегнатото място с хладка вода за поне 15-20 минути. В никакъв случай не пукайте образувалите се мехури. При силна болка или големи мехури, потърсете медицинска помощ без отлагане.
Лятото е за радост и приятни емоции, а не за болезнени спомени от лекарския кабинет. Една обикновена предпазливост може да гарантира, че единствените ви спомени от плажа ще бъдат слънчеви и щастливи. І БГНЕС